Direktlänk till inlägg 25 juni 2017
Tyra har börjat så smått att acceptera mig igen. Hon har varit sådär sedan hon kom hit.
"OK, jag kan vara här, men ta inte i mig. Eller jo, klappa mig en stund. Mmmm, Det är skönt. Kurr..... Men NÄ lyft mig inte för då BITER JAG DIG."
Typ. Igår for Kläppen o hämtade Lindblomman från tåget o drog till byn. O hon hade bara mig kvar i lägenheten. Hon har inte kommit till mig frivilligt ännu. Sådär som hon gör när man sitter i tevesoffan eller Kråk vid datorn. Nä. Hon låg på Kläppens säng en större del av gårdagen o jag funderade om hon alls rörde sig. Hörde ett ljud vid nåt tillfälle men var upptagen så jag undersökte det inte närmare. Tog en runda o såg att hon varit på lådan o att sovrumsdörren stod öppen. Ahh. Hon låg på min säng o det var ljudet av hennes hopp på dörrhandtaget jag hörde tidigare. Lämnade sovrumsdörren öppen inatt så hon fick komma in om hon ville. I morse kom hon jamande o kramades som hon brukar o la sig på bröstkorgen. Hon trampar inte som Luna gör men hon har en minst lika irriterande svans som ska vara i ansiktet ♥ Kanske vi blir kompisar. Så länge inte den andra monsterkatten är hemma i alla fall.
Hon, å sin sida tar fågelungar i stugan. Maken är lagom sur på henne. Jägar'n i henne är stark. Fast att ge sig på strandpiparungar är lite fegt. Fick en bild från Maken på en unge han såg på jobbet en dag i veckan som gick. Väl kamouflerad!
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||||
|