Alla inlägg under november 2013
Tema nr 86 Förmiddag
331/365
Tro't eller ej. Klockan är tio o det är en förmiddag i november när bilden togs. Solen har ännu inte kommit upp för den lilla stund den lyser, såhär i mitten av november.
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
Har du en extremt lång halsduk? Jag blir vansinnig på en av mina. Har aldrig varit en riktig vän av sjalar - jo, när man var tonåring o det mest moderna i världen var långa, hålvirkade halsdukar som man endera bar som de var eller flätade ihop flera - jag hade en ljuskakibeige, en babyblå o en babyrosa jag flätade ihop till sjal eller som ibland fick agera skärp. Viktigt också var att de hade en knut i änden. Vare sig det behövdes eller inte. Sen hade vi ju de där rutiga Palestinasjalarna - jag färgade min svart till slut. Minns inte om den var röd-o-vit eller svart-o-vit innan. Eller kanske tillome blå-o-vit... Nä, det tror jag dock inte. Hur som haver, har jag idag en halsduk jag gärna använder men den får ingen fason. Kom ihåg att jag sett en bild, med vidhängande länk som delades på facebook häromveckan o trodde jag hade sparat en screen av den, men icke. Kanske, men inte där jag letade. Googlade i stället o fann bilden igen. Hos en annan bloggare. Nu äger ingen av oss bilden i sig o jag kan för mitt liv inte komma på var den kom ifrån eller vem som skapat den en gång i tiden men så här ser den ut:
Hittar jag sidan o länken lägger jag in den. Rätt ska vara rätt.
Vill ju ha ett snabbt sätt att hitta den igen - fast nu vet jag ju hur man gör!
Rackarns smart sätt att knyta en halsduk - o samtidigt få en varm och snygg knut. Eller hur? Det funkar nog bäst/blir snyggast med stickade halsdukar/sjalar som den blå på bilden men min vävda sjal blev i alla fall hanterlig. O varm.
Sen finns den här länken - inte lika snygg knut men varm o go!
Annars kan man alltid sticka sig en babyvariant. Dvs en dubbelstickad med hål i mitten där man sticker igenom ena halvan. Mycket bra grej! De är oftast rätstickade, så väldans enkla att göra, om man nu inte vill ha snibbar på den.
Min bror och min numer saliga Svägerska brukar vika sin halsduk dubbel o göra en ögla av mitten o dra ändarna igenom vid halsen. Varmt o gôtt! Eller som många av mina Traderaomdömen säger, Snabbt o smidigt!
Tema nr 251 Kluven
330/365
Mmmm. Man är verkligen kluven. O böckernas huvudpersoner tillika så. Jag har ju läst de här böckerna, varannan för att få dem att räcka lite längre. Åsså visar det sig att den ena serien räcker så mycket längre än jag trodde. Det kommer två böcker till!
Den ena bokseriens kvinnliga huvudperson heter Nora. Hon är författare och nämner vid ett tillfälle att hon "baske mig inte är nån Nora Roberts". Hon skriver inte kärleksromaner, utan erotika, med svarta undertoner. Nora är kluven mellan sina älskare. Vanilj eller habanero? Hon är fullkomligt undergiven sin själs älskade Søren, och total Dominatrix över alla andra. Sen har vi vaniljkillen Wes, som hon också dras till.
Den andra seriens kvinnliga huvudperson heter... Nora! Känns lite kluvet att hoppa mellan böckerna när de har samma namn. Den här Nora är tonåring (men böckerna kunde lika gärna handla om människor fyllda tjugo o mer, snarare än femtonåringar). Hon har sett saker som hon aldrig kunnat tro på. Det finns en magisk värld omkring henne med fallna änglar och nefilimer. Hennes sinnesvärld gjorde henne oerhört förvirrad ett tag och hon funderade på om hon drömde eller om det var verklighet. Det kändes verkligt men när saker hände omkring henne verkade det inte påverka någon annan. Mycket underligt. Hon är dock inte kluven vad gäller sina känslor. Hon hatar sin far. Sin - visar det sig - biologiske far. Älskar en ängel. Som egentligen är hennes o bästa killkompisen Scotts totala motsats och edsvurna fiende.
Jag har hoppat mellan engelska och svenska i varannan bok. Den svenska översättningen är dock så bra gjord att jag gärna väntar in de resterande två för att få dem i samma bandtyp. Min kluvenhet för pocket och häftade böcker är dock helt borta nu. Förr kunde jag knappt ta i en pocketbok, än mindre köpa en. Idag är det nästan uteslutande böcker i pocketformat jag köper!
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
Men jaha. Vårt godståg har visst klivit ur spår på KIA. Undrar om det är nån av våra nya? Själv sitter jag i Abisko o kan inget annat. Har min PU idag. Viktigt att vara i stan senast tre. Om jag får tro CATOn är jag "hemma" halvtvå. Dvs på KMB. Sen ska det växlas in på Sjb o förhoppningsvis inte längre än så. Hinner antagligen inte hem o duscha. *bah*. Nå, det är långt kvar till dess. Ska ta mig från Ak först.

Eget tema nr 27 M
329/365
m-m-m-m-m-m-m-m-m-m-m-m
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
Hujja vad veckorna går. De rusar førbi likt ett snælltåg. Utan lokskada. Før det ær det gott om hær. Igår blev jag sen ner till Narvik før att persontåget væntade på lokbyte, eller hjælp att ta sig tillbaks ner till Narvik igen. Det skulle enligt uppgift stå i Katterat men nær jag sent omsider passerade dær, møtte jag ett malmtåg. Tåget stod nere på uppstællningsspåren på Narvik nær jag kom ner. Antar jag. Det stod i alla fall ett lok dær med snø i fel ænde.
Før snøade gjorde det igår. Snøar æn. Traktorerna har gått på høgvarv inatt. Fick ett hørnrum mot gatan och det har varit en evinnerlig trafik dærute. Typiskt. Hade ju gærna tagit ett rum mot gården inatt men de var slut. Halkigt på væg till jobbet igen. Blankslipade snøvægar. *isch* Halkade ett par gånger igår på væg till hotellet men klarade mig idag!
Hotellet o hela Narvik ær julpyntat. Det ær så fint så. Snøn kom bara en månad før tidigt. Det hær hinner sækerligen tina bort innan julen ær hær. Narvik ær ett jævla blåshål. Fast inte lika jækligt som Kiruna førstås. Vilken månad blåser det minst i Kiruna? Gammalt... I februari. Førstås.

Nu kommer mitt tåg ner hør jag. Anita. Blir kanske sen idag. Beror lite på vad hon har med sig. Får hoppas det går snabbt att tømma skiten før jag har en lækartid att passa idag. Kommer jag inte på den blir jag avstængd om jag inte hinner få en ny føre nyår. Fast egentligen har min disptid passerat redan. Vart femte år. Å fem år har ju passerat med ett par månader vid det hær laget. Snart ett halvår, rent. Herre gud..... Tiden går!
Det mærks ju inte minst på lillklæppen vår. Jisses, vad han væxer, lillsockisen. Runda kinder. Goa kinder. O nu børjar han fæsta blicken så smått. O skrattar. Eller ler i alla fall. Goa unge.
Hans farfar fyllde år igår. Han ær alltså lika gammal som jag. Fast lite yngre. Grattis!
Om man skulle ta o gå ner o læsa lite då i væntan på tåg? Førdriva tiden med nåt i alla fall.
Go'Morron!
Ja, vad säger man? Förutom: *burr*



Det var svårt igår, krysset. O det är den där sista uppgiften som spökar. Jag är inte ensam om att ha svårt att hitta rätt titeln, när det inte alls var så den egentligen hette på svenska. Beppe Wolgers översatte Sommarnattens leende till svenska och titeln var inte Ta in en clown, av allt jag har kunnat googla mig fram till.
Mina besökare idag, har nästan gått upp till det antal jag normalt brukar ha en krysslördag! O då har bara halva söndagen gått ännu. Besöksstatistiken drog iväg o mina vanliga besökare ser futtiga ut i jämförelse med den där höga pilen på gårdagen. Så krysset var alltså svårt igår. O inte hjälpte jag till heller, när jag inte fick in rätt ord från början utan fick det påpekat av en besökare. Tack Stiggy :) Glömde ändra det. Det var ju som han mycket riktigt skrev i sin kommentar, första och tredje ordet i titeln. TA och EN. Ingenting annat. Eftersom jag for på jobb blev det lite struligt innan rätt uppgifter kom på plats i blogginlägget. Nå, den som förlitar sig på min blogg får skylla sig ensam som en kompis brukar säga. Jag är inget allsmäktigt kryssfacit :) Fast jag vill ju gärna ha rätt! Om jag får det med hjälp av mina lösare, Så mycket bättre.
O där kom vi in på nåt annat. Jag har inte sett ett enda avsnitt av årets upplaga men läste en kommentar angående senaste avsnittet. Handlade om vår unga och begåvade - och framgångsrika Agnes. Hon hade visst inte alla getterna hemma såg jag. Inte i programmet, för som sagt, det såg jag inte med egna ögon eller hörde själv, utan bara genom den där kommentaren. Ungefär som Carola. Tack o lov har hon vuxit i sin roll som artist (tror fan det, efter dryga tjugor år) o grottar inte ner sig lika mycket i bibelcitat längre. Eller som DiLeva. Han har verkligen landat på jorden o flaxar inte omkring i rymden med Professor Balthazar längre. Inget av detta har väl med insikt om omvärlden att göra men de var lite flummiga ett tag. Kanske Agnes blir stor hon också. Inte bara genom skivframgångar.
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | 2 | 3 | |||||||
| 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
| 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | |||
| 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | |||
| 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | ||||
| |||||||||