Kvasthildas Malmdamm

Alla inlägg den 7 september 2024

Av Kvasthilda - 7 september 2024 10:51

Annika, ibland undrar jag om hon är analfabet eller om hon bara är ouppmärksam? Troligen bara det senare. Går lite för fort ibland. Nå, kommer till det. 

Vi började med "The Killer" eller Jerry Lee Lewis då, och hans Great Balls of Fire.

You shake my nerves and you rattle my brain
Too much love drives a man insane
You broke my will but what a thrill
Goodness gracious, great balls of fire...

Låten som Maverick och Goose sjöng i Top Gun (o Gooses son i uppföljaren 36 år senare). Nåja, det var parenteser. Tänkte se Maverick igen häromdagen men fastnade i nåt annat. 

Habanera ur Carmen följde efter. Georges Bizet skrev operan. 

Ann-Louise Hansson tog sig an Kungen, Elvis och hans Are You Lonesome Tonight? med svensk text. 

Är du ensam ikväll
Saknar du mig ikväll
Är du ledsen vi skilda nu går
Tänker du liksom jag
På en ljus sommardag
När vi trodde att världen var vår...


I Grekland utspelade sig filmen Aldrig på en söndag och ur den fick vi titelmelodin med Melina Mercouri som spelade Ilya i filmen. 


Orsa Spelmän med Benny Andersson bjuder upp till dans - och det var här Annikas lite klavertramp hände. Vi sökte en dans och hon hävdade i snabbgenomgången att namnet förekom två gånger i titeln. Melodin heter Scottish Schottis. I första uppspelningen ramlade hon över Skottland så hon måste ju ha vetat det..? Blir aldrig helt klok på henne. Nåja, Skitsamma. Dansen är således schottis


Dolly Partons Jolene har sjungits av många andra artister. Undrar om Beyoncé's version är den senaste?

Jolene, Jolene, Jolene, Jolene
I'm warnin’ you, don't come for my man (Jolene)
Jolene, Jolene, Jolene, Jolene
Don't take the chance because you think you can

Lite annorlunda. Jill Johnson sjunger den däremot som Dolly själv gjorde. 


Så fick vi veta vad klockan var av Fröken Ur. Hur många har inte ringt 90510? Innan klösbrädor och -mobiler kom då, som har en klocka inbyggt. Jag rådgör alltid med min mobil i alla fall. Maken har dragit gång sitt gamla armbandsur han fick i trettioårspresent. Lättare för en jägare att bara kasta en blick på armen än att dra upp mobilen ur en dragkedjeförsedd ficka. 


Klockan är viktig för nästa person. Eller nja. Var. Alpina sporter litar på att tidtagaruren visar rätt tiondels-sekunder för målgång. Kanske så nära som hundradelar i störtlopp. Pernilla Wiberg sjöng sin one hit wonder, Priviledge. Den handlar om hennes åk nerför backarna. 


Stefan Gwildis sjöng Tu Doch Was på tyska Originalet heter Just the Two of Us och spelades in 1980 av Grover Washington Jr.. 


Pernilla Andersson spelade in Olle Ljungströms Jag och min far, vill tro det är samma text, kontra Magnus Uggla som gjorde en Så Mycket Bättre-tolkning med egen text för att bättre passa in. Passa dårå.... Pernilla hängde ihop med Dregen och de är lite kontraster, men det funkade ju. Ett tag i alla fall. Han var med o sjöng på inspelningn här i en duett. 


Jag blir alltid lika galet fånleende när jag hör nästa låt. Den är inget märkvärdig på nåt sätt men jag har alltid älskat Down Under med Men at Work. Däremot sjunger min hjärna alltid fel i versen med mackan... buying bread from a man i brazil... ehhh. nä. O sen gave me a bit of my sandwich. Ehhh. Nä igen. Det är en av de där läskiga grejerna bara aussies vet vad det är. 

Buyin' bread from a man in Brussels
He was six-foot-four and full of muscle
I said, "Do you speak-a my language?"
He just smiled and gave me a Vegemite sandwich
And he said


"I come from a land down under
Where beer does flow and men chunder
Can't you hear, can't you hear the thunder?
You better run, you better take cover", yeah

Fast... Det finns visst att köpa här också. 


Nåja. Vi tar en svängom på dansgolvet igen. Evert Taubes Rosa på bal spelades av Gävle symfoniorkester. 


Vi slutar så långt söderut i landet vi kommer. Nästan. Kända poliser finns där. Och vårt egna Zlatan-fan är uppvuxen där. I Ystad. 

If I were sorry
I'd take a vow of silence
Wouldn't say a single word
(If I were sorry)
If I were sorry
I'd be on my hands and knees, beggin' "pretty please"
If I were sorry


But I'm not sorry, no

Vi hörde Frans med sin mellovinnare från 2016. Herregud. Snart tio år sen. 


O med det tidsperspektivet lämnar jag kryssandet här för idag och övergår till kryssing på jernbanen i stället. Jobb inatt. Gäsp. 



Av Kvasthilda - 7 september 2024 09:00


Tema nr 92 Giftig

251/366


-.



Temalista 


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~


365 Foton 2024 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Kvasthilda

Fråga mig

38 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
<<< September 2024 >>>

Fiska i Malmdammen

Hälsningar till Kvasthilda

Nyligen inlagt

Kvasthildas ämneslista

Undansopat / Arkiverat

RSS


Ovido - Quiz & Flashcards