Alla inlägg den 9 september 2022
Så kom då dagen. Den sista dagen. Dagen då regenten av UK och the British Commonwealth drog sin sista suck. Queen Elizabeth II är död. Jag satt på mitt lok, i fronten av mitt tunga tåg igår, när notiserna började rulla in på mobilen och sportradion avbröt en sändning för att meddela nyheten att drottningen är död. England har för första gången på 70 år en kung. Kung Charles III blir hans officiella namn.
70 år på tronen. Den regent som suttit längst i Storbritannien och fjärde längst i världen. Sjuttio år. Det är länge det.
Så länge att Mattel gjorde en Barbiedocka i hennes ära. En docka som tyvärr sålde slut på fyra röda sekunder - eller ett par dagar i alla fall och idag är omöjlig att få tag i, utan att betala överpriser från alla jävla eBayscalpers. De som köpte upp allt de kunde när hon såldes till retail och nu kränger vidare för tre o fem o tio gånger pengarna. O nu köper folk. En bit historia. Jag har en Prince Charles-docka och hade gärna velat ha hans mor som komplement, även om kvaliteten dem emellan är rätt stor - Charles den bättre.
Foton: Mattel / Okänd pressfoton
-
-
-
Tema nr 277 Solnedgång
252/365
Barnbarnet badar i solnedgången.
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||||
|