Kvasthildas Malmdamm

Alla inlägg under september 2022

Av Kvasthilda - 16 september 2022 09:00


Tema nr 356 Vägen hem

259/365


Den var lång, men till slut dök skylten upp - på den enda grusvägen jag hade velat se. 



Temalista 


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2022 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - 15 september 2022 09:00


Tema nr 243 Rekreation

258/365


Älgjakten är ju i full gång. I Lycksele sitter Hälge på pass i en rondell... Fast inte. Hälge är bara en sextaggare. Den här är mycket maffigare. Hörde att det yngre gänget sprang på en tiotaggare igår och höll på till sent för att bärga denna då fyrhjulingen gick sönder. Det är årets andra fällda älg. Fint! Blir mat i frysen i vinter också. 



Temalista 


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2022 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - 14 september 2022 09:00


Tema nr 181 Matbar

257/365


Ett av Skellefteås bästa matställen. Gubben tar mig alltid dit när vi är i sta'n. 




Temalista 


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2022 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - 13 september 2022 09:00


Tema nr 360 Åtskilda

256/365


Svågern målar skuggor på en av sina tavlor, med färgfälten åtskilda av mattejp.
Ett bitterljuvt foto. Han finns ju inte bland oss mer. 



Temalista 


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2022 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - 12 september 2022 09:00


Tema nr 220 Poserar

255/365


Eve fastnade i nåns kameralins medan grabbarna vandrar vidare mot kubbplanen.




Temalista 


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2022 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - 11 september 2022 09:00


Tema nr 179 Makalös solnedgång

254/365


Många solnedgångar blir det, den ena mer hänförande än den andra.



Temalista 


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2022 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - 10 september 2022 12:20

Trodde inte att jag skulle hinna lösa krysset, men medan jag väntade på att sista huset skulle börja rulla ner mot oss, drog jag igång radion på mobilen och löste i alla fall halva krysset. Vet inte vad jag tycker om Annika som kryssledare. Allt tar tid. Och hon leder oss till exakt rätt plats i krysset för varje adress. Kan väl vara bra, men det känns lite som krysset är för nybörjare. Behövde inte googla nånting idag. Alls. Kunde lösa det, där jag stod o väntade - på en hundskitluktande gräsmatta. Funderade om det var området där de höll på att fylla igen, men gissar att det var nånstans kring mig. Hur som. Så här ser min lösning ut idag (ska bara leta fram mina anteckningar på mobilen): 


Först sökte vi en svensk skådis, en av tre presumtiva pappor till en ung flicka. Vi hörde Our Last Summer ur musikalfilmen Mamma Mia och en av papporna, Bill spelades av Stellan Skarsgård. Bill är ju för övrigt namnet på en av hans kända söner. 

I can still recall
Our last summer
I still see it all
In the tourist jam
Round the Notre Dame
Our last summer
Walking hand in hand

I can still recall
Our last summer

Ingen dålig pappagenpool där, Stellan Skarsgård, Colin Firth och Pierce Brosnan. 


Behöver inte dig idag. Men för krysset gör vi ju det. Klara Klingenström slog igenom i Mellon i fjol med den melodin. 

Och nu
Letar jag mig tillbaks
Struntar i alla svar
Vill inte va nån annan
Jag behöver inte dig idag
Styrkan som finns i mig
Gör att jag kan bli fri från dig
Du fick mig att bli nån annan
Jag behöver inte dig idag


Så går vi på balett och ser Svansjön. Ja, det är där Odette lever sitt liv som prinsessa på nätterna, men förvandlas till en svan om dagarna pga en elak och småaktig trollkarl. 


Nästa kryssadress låg nånstans i Stockholms vimmel. Walking My Baby Back Home heter engelska originalet, men Beppe Wolgers skrev en svensk text som Monica Z sjöng, Sakta vi gå genom stan


Han har öppnat pärleporten
Så att jag kan komma in
Genom blodet har han frälst mig
Och bevarat mig som sin

Christer Sjögren släppte denna på sitt album Andliga sånger, men Vikingarna gjorde säkert den också. Vi söker även ett ord för andlig sång, psalm


Lena Ph på det som säger att hennes sängkamrat pratar i sömnen. Talking in Your Sleep

You've been talking, talking in your sleep
You've been dreaming while I weep
You've been talking, talking in your sleep
Telling me there's secrets you should keep

Inte så snällt då att drömma om någon annan. 


Sedan blev vi serverade en italiensk låt, Pioggia Viola med Glezos E Gli Ufo... Annika behöver träna på sitt italienska uttal, men OK. Laddade ner Shazam för att få namnet på sångaren. Originalet var förstås Purple Rain av och med Prince. 


Mio min Mio, en älskad bok av Astrid Lindgren. Den gjordes som film med Christian Bale som Jum-Jum. Till filmen gjordes musiken av Gemini, men Dana Dragomir har också spelat titelmelodin på sin panflöjt. 


Youssou N'Dour och Neneh Cherry spelade in nästa låt 1994, 7 seconds.

It's not a second - we're seven seconds away
Or just as long as I stay; I'll be waiting
It's not a second - we're seven seconds away
Or just as long as I stay; I'll be waiting
I'll be waiting... I'll be waiting

I krysset skriver vi sju


Reklamradio... Fast det är ju preskriberat av flera anledningar. Mjölkcentralen har sedan länge försvunnit. 

O kärlek utan kyssar
Är som kaffe utan grädde
O kaffe utan grädde
Är väl inget kaffe, säg?


Vi slutade i bön. Bönen levererades av Andrea Bocelli och Celine Dion 1998. Den skrevs till filmen Quest for Camelot - som INTE är en Disneyfilm. Där hade hon fel. Det är många som tror att dessa vackra tecknade filmer är Disney, allihop, men denna är inte det, utan gjordes av Warner Bros, Det magiska svärdet – Kampen om Camelot.  

Let this be our prayer
Let this be our prayer, just like every child
Just like every child
Need to find a place, guide us with your grace
Give us faith so we'll be safe
È la fede che
Hai acceso in noi
Sento che ci salverà

Disneys film heter Svärdet i stenen och är från 1963. Får se om någon kommenterar detta till nästa vecka. 


Vi åker vidare för ett "efternamn". Tja, en titel kanske? Eller så är det ett "taget" efternamn. Som gamla militärnamn. Vi hörde Peter, Paul & Mary i Monday Morning. På svenska gjorde Cornelis en text till en melodi med den längsta titeln... Balladen om Herr Fredrik Åkare och Söta Fröken Cecilia Lind. Så vi skriver in åkare i krysset. 


O med det avslutar jag dagens kryss. Hann skriva färdigt innan dagens skift startar. Jour idag. Hoppas ni får en fin lördag! 



Av Kvasthilda - 10 september 2022 09:00


Tema nr 200 Naturfenomen

253/365


-.



Temalista 


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2022 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Kvasthilda

Fråga mig

38 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
<<< September 2022 >>>

Fiska i Malmdammen

Hälsningar till Kvasthilda

Nyligen inlagt

Kvasthildas ämneslista

Undansopat / Arkiverat

RSS

Fototeman


Ovido - Quiz & Flashcards