Kvasthildas Malmdamm

Alla inlägg under januari 2025

Av Kvasthilda - Fredag 31 jan 09:00


Tema nr 250 Rester

31/365


Dotra fick en låda småländska godsaker av sin chef till jul. Bland annat innehöll lådan isterband. Äkta småländska isterband. Två storlekar. "Vanliga" som frukostkorvar, men även dessa små i prinskorvsstorlek. De är väldigt rökta. Tog ett tag innan vi åt dem och min förkylning la sig i vägen för resterna, men en dag bestämde jag mig att nu. Nu äter jag upp dem. Mums. Några fjuttpottisar kvar och miniisterbanden och givetvis rödbetor. GottGottiGottGott. 

(o som en parentes nämnde de just i teven "leftovers", i det fallet lite brädor som blev kvar efter något projekt)



Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2025 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - Torsdag 30 jan 09:00


Tema nr 345 Vissen

30/365


Den ser lite hängig ut, orkidéen. Jag köpte den här när min svägerska dog, då jag inte kunde gå på hennes begravning. Nu är inte bara blommorna torkade, och ser ut som japanskt rispappersdekorationer, även bladen är tråkiga. Den har miljoner luftrötter. En kompis har sina orkidéer i flaska och ständigt i vatten och hennes är jättefina. Den här har knappt någon jord kvar i planteringskrukan den fortfarande står i. 



Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2025 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - Onsdag 29 jan 09:00


Tema nr 149 Karta

29/365


-.



Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2025 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - Tisdag 28 jan 09:00


Tema nr 20 Barista

28/365


Ibland är temabilderna bara för enkla. Eller inte. Men jag råkar ha en Barista i huset. Vet ju inte när jag kan få en tvättäkta barista på bild. Kanske nästa månadsskifte, när vi åker till London, men vi får se då. Kanske lägger in en bild till då. Ken här, är i alla fall Barista. Ingår i You Can Be Anything Barbie-konceptet. Han har manbun o allt. Dockan är från 2019 (©2018). Jag avskyr deras tryckta kläder, men det är enda sättet man får fram detaljer idag. I hans förkläde kan man ana en sax, ett block, en penna, en iPhone, ett par skedar o en massa annat en bararbetare kan tänkas behöva. 



Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2025 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - Måndag 27 jan 09:00


Eget tema nr 3 Vindilar

27/365


Det har varit en konstig vinter såhär långt. Tempen har gått upp och den har gått ner. Om vartannat. En dag är det minus 20 eller mer, nästa knappt fem minusgrader. Men vinden är nog vår mesta konstant.
~När blåser det minst i Kiruna?
~I februari.
~?
~Det är 28 dagar

Bah. 

Nyfallen snö yr omkring och vinden putsar snön till is. 





Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2025 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - Söndag 26 jan 11:18

Hjärnan är konstig. Har haft måndag hela morgonen idag. O detta FAST jag löste Melodikrysset igår. Hockeyn gick igår (skit som vanligt, fast jag egentligen inte är intresserad) och skidåkningen hade sina samtidiga tävlingar som många andra lördagar. Men jag tappade bort söndagen? 

Låg o snurrade i flera timmar inatt. VET att jag somnar så småningom, men vägen och tiden dit är väldigt lång. Speciellt som man inte kan ligga still utan snurrar runt som en skottspole. Handen domnar bort, då jag ligger på sidan och täcker till allt blodflöde med andra armen. 

Våra madrasser har i alla fall kommit så sängen kommer inte att kännas lika naken snart. Bara min sida som har en madrass. Gubben slängde ut sin för några veckor sen. Smart... Fast han sover i annat rum så det funkar ju, även om han snurrar mer än jag och just nu sover i en mjuk säng som säkert inte hjälper mot hans nattvila. För nån som sover på stenhårda sängar och en kökssoffa, med ett liggunderlag som enda stoppning, är det ett under att han ens somnar i sonens fd mjukare säng. 

Sen vaknade jag av att Maken satt i telefonen med extradotra. Tack för den Televerket. Kan du prata I telefonen o inte alltid ha högtalaren på?? Klev upp i ilsko o drog igen sovrumsdörren. Grrrr. Min korta nattsömn förkortades med minst ett par timmar på den övningen. 

Lagom leds på den här jävla hostan och snorandet. Två veckor??? TVÅ??? Sluta nån gång. Det räcker nu. 

Har inte varit till ÅVC heller på ett par veckor och tomma mjölkkartonger och äggdito, plastförpackningar efter kattmat, kaffepaket o annat fylls upp. Snabbt. Har ett par "påsar" jag använder, men de fylldes rätt fort i mellandagarna - o detta trots att jag varit till ÅVC efter jul. Är jag ensam hemma blir det inte så mycket på ett par veckor, men med Maken här och matlagning var o varannan dag blir det mycket mer. Kan sätta en slant på att den dagen jag ids ta mig till ÅVC är alla återvinningscontainrar fulla så allt plast o kartong åker i brännbart lik' förbannat. För här återvinns mycket i värmeverket. 

Tänkte på det också att det faktiskt är lag på att återvinna textiler nu.... Undrar om vi ens har nånstans att göra det? Miljömuppar. DT ställer hela världen upponer med sina småbarnsfasoner och skit i miljön, men vi ska i sedvanlig ordning dra ett jättelass (med lump). Äh. Orkar inte. 

Måste också hitta orken att besöka Snöfestivalområdet o ta lite bilder innan pissmarodörer och nattvandrare har förstört alla snöskulpturer. I fjol gick det supersnabbt innan nån idiot hade klättrat sönder flera av dem. Scandics entré ligger på samma torg så fyllskallar förstör. Världen är full av idioter. 

Läste en insändare/ledare om dagens ledare och deras småbarnskomplex. "Det var inte jag". Som exempel tog han upp Flugornas herre, denna äckliga skildring av ungar som kraschat på en öde ö. De försöker reda kaos genom nån form av regler, men då har vi givetvis en sån som skiter i allt det och bara vill leka o jaga. Slutade med mord och höll på att bli ett till, men eldvakten hade glömt bort sin roll och skogen började brinna. Tur nog, för de hittades av "en båt" och deras farliga lek avbröts när en vuxen klev in. När det kommer till våra nya världs- (och lands)ledare överträffar verkligheten den historien, för här kan ingen vuxen kliva in och stoppa vansinnet. 

O Televerket ja. Det dök upp en fråga om en bild i en tidning. Ett postkontor i Falun. Kände inte igen det riktigt, men det visade sig att andra visste. Det låg i Televerkets lokaler en gång i tiden. En stor, vacker byggnad. Har hunnit byta hyresgäster många gånger genom åren. Att posten legat där, visste inte jag, men för mig är posten i Falun, den "gamla" lokalen längre bort i centrum, som också lades ner när all posthantering försvann. Den byggdes visst 1980. Eller därikring. 1980 hade man väldigt dålig koll på världen och framför allt vad som hände i stan. Ett par år senare jobbade jag där. Sommarjobbade. O kompisen hoppade i Faluån för att rädda pensionsavierna när en vindil tog tag i posten i hans cykel och slängde ut den i ån. DET är ett hjältedåd. Inte detta jäkla "Det var inte jag", eller "jag skiter fullständigt i vad du tycker. Jag vill o så ska det bli". Apropå Grönland, Panamakanal och Kanada. Herreguuud. 

Nä. Krya på mig. Och världen. Helst för fem år sen. Nä. Sex. Innan Covid. Och galna ledare. Fast då måste vi nog ner till 1920-talet. Nä. Det räcker inte. Heller. 

Av Kvasthilda - Söndag 26 jan 09:00


Tema nr 231 Polkagris

26/365


-.



Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2025 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - Lördag 25 jan 11:03

Lördag förmiddag, förkylningen klamrar sig fast  och jag hade förväntat mig Annika i radion, men hon är ledig för det var Anna Charlotta som höll även i veckans kryss. O så här har jag klurat ut det idag: 


Per Myrberg drog igång kryssandet med sin Trettifyran. Många gånger har vi hört den med ny text under skol-avslutningar, när lärarna skrivit texter till sina elever. Lite roligare än originaltexten. 

Ja nu är det slut på gamla tider
Ja nu är det färdigt inom kort
Nu skall hela rasket rivas
Nu skall hela rasket bort
Så jag tar farväl och stora tårar rullar på min kind
Nu är det slut på gamla tider
Nu går trettifyran i himlen in


Förskolejazz. Var det namnet på de som spelade? Strunt samma, vi hörde i alla fall Bä bä vita lamm i jazzform. 


Världens just nu största artist sjöng sin Cruel Summer. Taylor Swift.

It's new, the shape of your body
It's blue, the feeling I've got
And it's ooh, woah-oh
It's a cruel summer
It's cool, that's what I tell 'em
No rules in breakable heaven
But ooh, woah-oh
It's a cruel summer with you

Samma titel gjordes under 80-talet av Bananarama som vi hade med i krysset i höstas nån gång. Mer Annikas typ av musik. 


Sharon Isbin spelade gitarr för nästa kryssadress. Undrar just om han hittade hem, den fulle sjömannen? Drunken Sailor


Nästa låt är en ballad, men tänka sig att Rolling Stones stod bakom den. Hur som. Vi hörde Marianne Faithful med sin raspiga röst, blott 17 år gammal. Historien säger att Mick Jagger och Keith Richards blev inlåsta i ett kök av sin producent tills de hade skrivit en text och den här är resultatet. As Tears Go By

My riches can't buy everything
I want to hear the children sing
All I hear is the sound
Of rain falling on the ground
I sit and watch
As tears go by


Musik Non Stop. Det är en av Kents många låtar och sångaren heter Jocke Berg. Gruppen som la av och har återuppstått mer än en gång. Never Say Never. 


Lill-Babs levde livet hon. Originalet gjordes av Lesley Gore och hette då It's My Party. Anna Charlotta berättade att Stikkan Andersson skrev svenska texten och hade han levt idag skulle han fyllt 94 år idag. Min morbror fyllde 97 år igår. Han överlevde sina fyra systrar. 


Inte fyra, utan tre är antalet i Harry Lime-filmen Den tredje mannen. Vi hörde temat ur filmen, av Anton Karas. 


Rätt många fler var Pongo och Perditas valpar. Hundraen stycken! Nej, 99. De sista två var ju mamma och pappa. De 101 Dalmatinerna. Ulf Källvik sjöng om den elaka Cruella DeVil -  hon som ville göra pälsar av alla dalmatiner-valpar.  


Ingert Hoffman stod för nästa ljudillustration men originalet har vi hört med Dean Martin bland andra, Sway With Me. Äntligen heter svenska versionen. 


Salem Al Fakir tävlade i Mellon med nästa låt och hamnade till slut på en andra plats. Keep on Walking

I was aiming for the sky
Ended up flat on the ground
But once again the sun is rising
I better keep on walking
I was aiming for the sky
Ended up flat on the ground
But once again the sun is rising
I better keep on walking


Lite oväntad bakgrund till nästa låt. My Funny Valentine framfördes av Jackie Gleason, som spelade den äldre polisen i Nu Blåser vi Snuten-filmerna. Alltid kul att lära sig något nytt. 


Dagens sista låt heter Oas. Hade lite svårt att tyda texten i melodin. Gruppen kallar sig Dina ögon. Det är underligt i mina ögon, men vad vet jag? 


O med det säger jag tack o hej! Hade hoppats få bli såpass frisk att man orkar ta sig ut i vintervimlet i nya centrum idag, men nä. Det är Snöfestival i stan. Ska fota renar och det finns det i nya centrum också. Livs levande. Det ska väl bli ett renrace i sedvanlig ordning. Kanske. 



Kvasthilda

Fråga mig

38 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<<< Januari 2025 >>>

Fiska i Malmdammen

Hälsningar till Kvasthilda

Nyligen inlagt

Kvasthildas ämneslista

Undansopat / Arkiverat

RSS

Fototeman


Ovido - Quiz & Flashcards