Senaste inläggen
Jag som såg fram emot en kväll i Makens sällskap o ett par koppar glögg. *bah* VARFÖR finns inte NEJ i min vokabulär? Än en gång lyckades PsfT övertala mig att ta ett extra skift.Är hemma just nu, för min chaufför, var endera alldeles för tidig idag, eller kom inte alls dit han skulle. Eller jo. Han var tidig o skulle hem så han tog bilen o jag fick beställa taxi. Hade sån tur att en taxichaffis hade en sväng till Vittangi och befann sig i svappis redan. Annars hade jag nog inte lämnat Svappavaara ännu. Elller kanske just nu.
Hur som haver ska jag köra till gälka inatt. Också... Tur att jag la mig tidigt igår. Kommer att vara trött som fan i morrn. O sen tian på det på söndag. Blir ingen glögg före flyget på tisdag. Har ingen lust att sitta med huvudvärk på Norwegians silvertejpade plastplan. Fast att dricker glögg eller inte har väl inget med det att göra i alla fall.
Just nu sitter jag o zippar på en glögg ändå. Saftglögg. Funkar ju det med. Har jag hört.
Hmmmm.... Ja, jag hinner ju faktiskt byta om o ta det lugnt i flera timmar. Börjar inte förrän efter tio ikväll. Eller strax innan. Avgången är under nattskiftet. Hade ju varit bra om tåget varit klart före det så jag kan rulla neråt - o kanske vända tidigt? Äh, av det blir nog intet. Vet inte vem som har natten den här veckan. Men det hade hur som helst varit bra att få komma ner tidigt o krypa under täcket tidigt o sova en liten stund längre. Nåja. Ska väl gå det med. Har varit med om värre.
Men nu måste jag ta av mig brallorna i alla fall. Attans var varmt det blir med värmeljus o varm glögg - o långkalsonger under tätvävda arbetsbyxor.
Tema nr 81 Fullkomlig
333/365
Ljuset är fullkomligen, fullständigt nerbrunnet. Veken tippade i slutet och brände lite i kanten på ljushållaren innan den slocknade helt men ljusmassan tog slut! Det som nu inte rann utanför... Världens bästa stumpstake!
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
Sitter här o huttrar o skakar. Fryser. Beror på trötthet. Sov inte många timmar inatt och slumrade på persontåget på hemvägen. Hade ju inställt så jag åkte pass hem. I morrn har jag en snabb svappasväng igen. Alltid kul när man slutar halvsju inför ledig helg.
Råttisen har varit här o tvättat idag med lillkläppen. O barnafadern - den stora har kommit hem. Utan glasögon. E-pigan gick ut i hallan o hälsade på honom o kom in i köket i gen o sa att det var en utbyting och att han lämnat hennes pappa nånstans efter vägen hem. Så konstigt astt se honom utan glasögonen utan att han kisar. Gud så skönt det hade varit att få slippa glasögon!
Om det inte vore för det att klockan är över4 nio hade jag nog tänt lite värmeljus. Nu känns det lite onödigt. Ska strax krypa under täcket. För trött för att orka nå' mycket längre till.
Åsså gick man med på att jobba ett extra skift i helgen. *idiot* Nåja. Så är det. Hade ju gärna pyntat lite i stället men det blir som det blir.
Blir inte så mycket till jul i år i alla fall.
Tema nr 175 Lerig
332/365
En gång i tiden var den det...
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
Två skift kvar. Som blev tre. Hade missade samtal från PsfT så jag ringde upp o kollade vad han ville. Anade att nåt hade med helgen att göra. Morgondagens tåg inställt. Helt OK. Får pass hem med persontåget. Skönt. Sen har jag en snabb sväng till svappis kvar före semestern. Eller inte. Blev ett extra skift också.... *suck* En tur till Narvik. Ska jag jobba ska jag tjäna nåt på det. Har fan inte tid men det får bli så. Vet iunte hur jag ska hinna baka. Tredje advent kanske? Eller om jag hinner när jag kommer hem. Inte troligt.
Har köpt skinka o aladåb. Hahahahhaaaa. Färdigkokt skinka. Så slipper jag den biten i alla fall. Vi tänker fira jul kring den fjärde advent. Jag jobbar ju julafton o om vi tar det före jul kanske det känns mindre stressigt. Har en ledig dag nånstans kring den 21a. Jaja. Det blir det det blir.
Nu har jag varit på vinden o letat högt o lågt efter några miniatyrer jag har nånstans. Men uppenbarligen inte där jag trodde att de kanske skulle kunna ha varit. Hittade lite annat men inte det jag sökte. Var fan har jag gjort av dem? Har inte "sett" dem sen jag plockade ner dockskåpet, vilket ju är sådär en tio år sen eller nåt. Vill få upp det igen men det går inte så länge jag har några huliganer kvar hemma. Ut me' er!
Astrid o Asta har namnsdag idag ser jag. Pigans bästigaste lärare. Och ett av mina brorsbarnbarn. O en gammal kompis katt! För att inte prata om svärmors bästa väninna. Hon med blodpalten. Undrar om Svägerskan fick det när hon var här tidigare i november? Astrids blodpalt. Det är Mumma det!
Nä, nu ska jag laga lite mat - blir nåt så vansinnigt enkelt som pastaskruvar o ICAs köttbullar. Vete sjutton om det ens blir nåt som liknar stuvade mackisar. Nä. Kokta. Lat Lat Lat. *usch* sa Kråkan. Hon gillar ingen annan pasta än vanliga makaroner - o helst stuvade. Hon låter som hennes far gjorde när vi träffades. Det enda som dög åt honom då, var svärmors stuvade korta makaroner. De har försvunnit ur pastasortimentet.
Tema nr 86 Förmiddag
331/365
Tro't eller ej. Klockan är tio o det är en förmiddag i november när bilden togs. Solen har ännu inte kommit upp för den lilla stund den lyser, såhär i mitten av november.
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
Har du en extremt lång halsduk? Jag blir vansinnig på en av mina. Har aldrig varit en riktig vän av sjalar - jo, när man var tonåring o det mest moderna i världen var långa, hålvirkade halsdukar som man endera bar som de var eller flätade ihop flera - jag hade en ljuskakibeige, en babyblå o en babyrosa jag flätade ihop till sjal eller som ibland fick agera skärp. Viktigt också var att de hade en knut i änden. Vare sig det behövdes eller inte. Sen hade vi ju de där rutiga Palestinasjalarna - jag färgade min svart till slut. Minns inte om den var röd-o-vit eller svart-o-vit innan. Eller kanske tillome blå-o-vit... Nä, det tror jag dock inte. Hur som haver, har jag idag en halsduk jag gärna använder men den får ingen fason. Kom ihåg att jag sett en bild, med vidhängande länk som delades på facebook häromveckan o trodde jag hade sparat en screen av den, men icke. Kanske, men inte där jag letade. Googlade i stället o fann bilden igen. Hos en annan bloggare. Nu äger ingen av oss bilden i sig o jag kan för mitt liv inte komma på var den kom ifrån eller vem som skapat den en gång i tiden men så här ser den ut:
Hittar jag sidan o länken lägger jag in den. Rätt ska vara rätt.
Vill ju ha ett snabbt sätt att hitta den igen - fast nu vet jag ju hur man gör!
Rackarns smart sätt att knyta en halsduk - o samtidigt få en varm och snygg knut. Eller hur? Det funkar nog bäst/blir snyggast med stickade halsdukar/sjalar som den blå på bilden men min vävda sjal blev i alla fall hanterlig. O varm.
Sen finns den här länken - inte lika snygg knut men varm o go!
Annars kan man alltid sticka sig en babyvariant. Dvs en dubbelstickad med hål i mitten där man sticker igenom ena halvan. Mycket bra grej! De är oftast rätstickade, så väldans enkla att göra, om man nu inte vill ha snibbar på den.
Min bror och min numer saliga Svägerska brukar vika sin halsduk dubbel o göra en ögla av mitten o dra ändarna igenom vid halsen. Varmt o gôtt! Eller som många av mina Traderaomdömen säger, Snabbt o smidigt!
Tema nr 251 Kluven
330/365
Mmmm. Man är verkligen kluven. O böckernas huvudpersoner tillika så. Jag har ju läst de här böckerna, varannan för att få dem att räcka lite längre. Åsså visar det sig att den ena serien räcker så mycket längre än jag trodde. Det kommer två böcker till!
Den ena bokseriens kvinnliga huvudperson heter Nora. Hon är författare och nämner vid ett tillfälle att hon "baske mig inte är nån Nora Roberts". Hon skriver inte kärleksromaner, utan erotika, med svarta undertoner. Nora är kluven mellan sina älskare. Vanilj eller habanero? Hon är fullkomligt undergiven sin själs älskade Søren, och total Dominatrix över alla andra. Sen har vi vaniljkillen Wes, som hon också dras till.
Den andra seriens kvinnliga huvudperson heter... Nora! Känns lite kluvet att hoppa mellan böckerna när de har samma namn. Den här Nora är tonåring (men böckerna kunde lika gärna handla om människor fyllda tjugo o mer, snarare än femtonåringar). Hon har sett saker som hon aldrig kunnat tro på. Det finns en magisk värld omkring henne med fallna änglar och nefilimer. Hennes sinnesvärld gjorde henne oerhört förvirrad ett tag och hon funderade på om hon drömde eller om det var verklighet. Det kändes verkligt men när saker hände omkring henne verkade det inte påverka någon annan. Mycket underligt. Hon är dock inte kluven vad gäller sina känslor. Hon hatar sin far. Sin - visar det sig - biologiske far. Älskar en ängel. Som egentligen är hennes o bästa killkompisen Scotts totala motsats och edsvurna fiende.
Jag har hoppat mellan engelska och svenska i varannan bok. Den svenska översättningen är dock så bra gjord att jag gärna väntar in de resterande två för att få dem i samma bandtyp. Min kluvenhet för pocket och häftade böcker är dock helt borta nu. Förr kunde jag knappt ta i en pocketbok, än mindre köpa en. Idag är det nästan uteslutande böcker i pocketformat jag köper!
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|||
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
|||
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
|||
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
|||
30 |
|||||||||
|