Senaste inläggen
Idag är det ju 100% julkryss. Ren o skär, nej röd julmusik. Gyllene o glittrande. Det är fler än jag som söker jultexter så julsånger.se kraschar fullständigt idag pga hög trafik. Nåja. Klarar mig utan den en stund :)
Vi börjar i julefridens tecken, som sig bör. Juletid - stilla ro och frid och på himlen stjärna så blid. Carola och Christer. Med efternamnen Häggkvist och Sjögren.
O det blev ingen Jussi i år heller. Årets Hosianna spelades på blåsinstrument - av vem sa han aldrig, Eldeman.
Vi hälsar på mössen o ser vad de pysslar med till jul. Mössens julafton sjöngs av textförfattaren själv. Alf Prøysen.
Tipp tapp tipp tapp tippe-tippe-tipp-tapp.... Det är små steg man hör av tomtar som ränner runt i huset under natten och plockar åt sig ur grötfaten. Tipp tipp tapp... Kalle Lundbergs musikanter.
O Kalle, det hette snögubben i Sverige. Frosty, the Snowman. Den spelades på stålgitarrer... The Steelers passande nog.
Ett skepp kommer lastat. Nä, tre! I saw Three Ships säger Sting.
I saw three ships come sailing in
On Christmas Day, on Christmas Day
I saw three ships come sailing in
On Christmas Day in the morning
O nä, se det snöar. Inte. Allt smälter här. Plusgrader o takdropp i december. *blä* Göteborgs symfonietta spelade.
Tre skepp. Uppsala domkyrka har många fler än så. Ur kyrkan lånar vi Gosskören som sjunger om Tre pepparkaksgubbar. Den skrevs av Alice Tegnér och Astrid Gullstrand.
Tetra, de var också trekantiga, fast de har fyra sidor. Min hatt den har tre kanter... hahahahaa! Nåja. Tetra heter en sånggrupp i alla fall. De sjöng på italienska idag, melodin som varit så i ropet de senaste dagarna. Santa Lucia. På svenska börjar den Natten går tunga fjät, runt gård o stuva. Konstiga ord det där....
Piccolaensemblen sen, tillsammans med Tomas Blank illustrerade en liten figur för oss, som det var så synd om.
En liten tomtegubbe
satt en gång
vid stugan sin uppå en tuva,
han tyckte dagen var så fasligt lång,
han satt och vände på sin luva.
Usch, han frös
och han nös,
atchi, atchi, atchi, prosit!
Usch, han frös
och han nös,
stackars gubben hade snuva.
Staaackars Askungen, nej tomten....
Come All Ye Faithful är en fin visa som ofta spelas på andra sidan Atlanten. Här är den mindre vanlig kanske. Art Garfunkel stod bakom micken.
O likt Lady och Lufsens julhälsning, slutar dagens kryss med Bella Notte.
Oh, denna natt,
denna ljuvliga natt,
som vi kallar Bella Notte.
Se, vilken syn,
alla stjärnor i skyn,
denna ljuva Bella Notte.
Fjärran från den du älskar
blir natten ödsligt tom,
men i hans närhet sluts du in
i dess trolska rikedom.
Oh, oh, denna natt,
det är ungdomens natt,
som vi kallar Bella Notte
Allas vår Kurt Olsson sjöng.
Hattar runt lite här o där idag men 100% Jul-kryssblogginlägg kommer...
Tema nr 221 Oväntat möte
352/366
Funderade vad katterna var så koncentrerade på. Båda tjejerna på samma kvadratmeter.
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
Vad var det? Nåt märke på nånting? Just det. Nåt surfigt var det. -Häng kvar. -Finns inte så mycket annat att pyssla med här! (det var allas vår Astrid) O hänger... Det gör ett par kodlås. På en grind vi ska kunna ta oss ut genom. Men ingen har koden. Snillen spekulerar. Helt vansinnigt. Mailade iaf Al o hoppas han kan reda ut det.
Har diskuterat Pokémon med tjejjorna. De saknar Scyther i sina dex o han har börjat spåna i stan. Yrslade runt i byn en stund efter jobbet o lyckades fånga två. Två eller tre smet. Men de höll sig på ungefär samma ställe i alla fall så de vet var de ska börja leta. Det är ju det där med att statyer o skulpturer inte står där de ska. Eller där de står enligt PoGO-kartan. Samma sak i Narvik. En del skulpturer är ju flyttade på o kan alltså inte vara där de en gång stod, men mig veterligen har ett par av dem aldrig varit där PoGO-kartan påstår att de befinner sig. Nåja. Sån't man lär sig med tiden.
Tema nr 193 Muttrar
351/366
"Vill du något, eller muttrar du som vanligt?" Det sa en fd chef till mig en gång när jag mumlade för mig själv över nåt datorprogram som inte ville fungera.
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 |
|||
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
||||
|