Senaste inläggen
Jäklar i min fotolåda. Ser att jag lyckats få till två egna 365-teman under samma rubrik. Hur gick det till?? Måste klura lite o se vilket jag ska döpa om... Sen följer en del redigering med att byta namn på alla de andra - om jag inte helt resolut hittar ett nytt eget tema på en av dem. *huff*
Men öööken. Har glömt öppna min Traderaapp så påminnelserna har inte kommit in och en av mina önskeprylar gick ut igår - o sålde för en spottstyver. Bokstavligen. Brukar gå för tre gånger slutpriset ungefär. Fan.
Men annars är det en skimrande dag. Inte så mycket vädermässigt, för det är grått o kallt, men efter tre timmars sömn på fyllebritsen vaknade jag till nyheten att Sarah tog guld på 100 m fjäril - o med ett nytt o fräscht världsrekord med sig upp ur OS-bassängen. Kul! O att Emma för evigt blir dubbad Silver-Emma må vara, hon verkar nöjd ändå med sin insats på cykel. En bra OS-dag. Friidrotten börjar väl.... eehh nästa måndag?
Men jag avskyr att det är Viasat som äger rättigheterna till OS. Så många som inte kan se nåt av det. Synd att friidrotten inte är den här veckan, men det är som det är. O Viaplay funkar ju inte heller om man inte betalar. Reklam. Kostnader. Allt kostar. Fy fan.
Tema nr 25 Bubbla
221/366
-.
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
Förbannade filmbolag som ska bestämma hur jag ska se mina filmer. Har jag betalat dyra pengar för DVDer med film, borde jag få bestämma själv var jag vill se dem. Om jag inte har en high fancy jävla filmanläggning med surroundsystem och giganto nedfällbar screen - eller ens får igång våra DVDer - eller nån av avkommornas PS-maskiner, utan jag vill se den på datorn. Nä det går inte för de har lagt in spärrar så de inte SKA kunna läsas av en datorspelare. Bullskit.
Gav Maken ett par boxar med Johan Falk-filmer så han skulle ha nåt att göra på kvällarna i stugan eller Boden när han bor där. Men givetvis funkar inte det heller.
Filmbolagen fördyrar så gudförbannatinirödahelvetetsjävlasakit. Min bärbara har inte ens en CD/DVD-läsare så jag köpte en extern, som jag inte ens installerat. Den funkar säkert inte heller. Vi har ingen teve i stugan. O absolut ingen jävla bioanläggning. Vi har bara datorn. Datorerna. @$$holes.
Tema nr 34 Den som inga byxor har...
220/366
Cassie hoppas att ingen ser att hon inte har några byxor på sig...
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
Ett sent melloXinlägg :) Har löst det i direktsändning men jag jobbar (just mellan tåg) och har inte hunnit skriva än. Ser att jag har några extra besökare idag så det är väl bäst att sätta igång då!
Vi började i kungliga hufvudstaden. Stockholm i mitt hjärta. Lasse Berghagen.
Sen en svensk visa i en specialversion... Jaja, Cornelis sjunger på sitt originalspråk, holländska. Den svenska texten handlar om Hönan Agda.
"Nu vill jag ha ett ärligt svar
varför du mina fjädrar tar
Varför nobbar du mig i ett kör
det du med de andra hönsen gör?"
Tuppen svarade smått generat;
"Du, jag älskar dig passionerat,
allt du ber om det ska du få
- Men jag vill ha dig naken då"
Det blev väl La Dolce Vita för Agda så småningom, när hon förstod vad tuppen menade med att dra en stjärtfjäder i taget. O Pop o Politik har ju handlat om detsamma idag. Alltså det som tuppen ville :) Vi hörde ett melodifestivalbidrag med After Dark.
De är ju ett par Queens de där två, Christer och Lasse. Eller var, för Lasse finns ju inte hos oss längre. O Dancing Queen spelades för vår blivande drottning 1976, då av ABBA själva, idag var det en gitarr - med vem? Sa han det? Nån Neumann kanske?
Vi går fram ett decennium och hör I won't let the sun go down. Nik Kershaw.
Nä, solen måste till om det ska bli nån sommar o blommorna slå ut. En av våra sommarpsalmer, med nummer 199, börjar så vackert med Den blomstertid nu kommer, med lust och fägring stor.
Vi fortsätter somrigt. Lill-Babs gjorde den på svenska - och likaså Kurt Olsson! Itsy bitsy teenie weenie yellow polka dot bikini... Bakom brylcrèmen och den gula, rutiga kavajen fanns Lasse Brandeby.
Ja, där stod han kvar i vattnet, för han vågade inte gå ur. Men vår egen popdrottning Charlotte Perelli hon vågar - och vill:
Någonting har hänt
nåt nytt
Fansen till popen har flytt
Jag finns alltid kvar
för er
Redo att ge mer
Här står jag
Ensam kvar
Och försvarar det som var
Här står jag
Drottningen
Eric Saade kan gå hem
Här är jag
Till er tjänst
Nu när vindarna har vänt
Här är jag
Jag och min far. Den fantastiska melodin som gjorde Magnus Uggla rumsren efter alla år. Bakom den stod Olle Ljungström, som också sjöng den själv idag. Lars Olof Gustaf. Magnus är förresten dagens Sommarvärd i P1!
Så plockade Eldeman fram Lennart Palm. Det vi alltså inte fick höra var texten till The Arks vinnarlåt från Mello 07.
Moves, I like to make them
Grooves, I like to shake them
Shake me from my troublesome mind
Cause sometimes you'll find
That I'm out of my mind
You see baby, I'm the worrying kind
Words, I like to break 'em
Words I'd like to shake 'em
Shake them from my troublesome mind
And you turn up your nose
It's a joke you suppose
But baby, I'm the worrying kind
Fast vi fick ju inte höra vare sig Ola Salo eller The Ark heller. Det är ju liksom vitsen med Lennart Palm o hans orgel. Man kan ju bli orolig för mindre. *äh* På pitemål är det rätt oroligt i alla fall. Sådeså.
Scaffel Pike. Det var ett tag sen! De var en svensk-engelsk/irländsk grupp som gjorde brittisk folkmusik på sjuttiotalet. Det Eldeman spelade för oss idag var en svensk melodi de gjorde om i engelsk tappning - och text. Birger Sjöberg skrev Den första gång jag såg dig...
Vi slutar med en gammal duett. Brita Borg sjunger duett med Roffe Bengtsson - ja han stavar med två s. Hans son Peter stavar dock efternamnet med ett s, Bengtson o det är den stavningen vi ska klämma in i sista uppgiften. Herregud. En norrbottning från malmfälten sysslar väl inte med såna fjolligheter som att ändra stavningen till ett s?? Lyssna bara till ditt unga hjärta. Pengarna betyder inte allt.
O med de visdomsorden slutar vi veckans krysserier. Nu över till P1 o lyssna till vad Uggla har att säga.
Tema nr 89 Gräsligt
219/366
Det är gräsligt svårt att fånga ett busigt barnbarn på bild, där han rusar runt, runt, runt o helst inte stannar upp för att fotograferas.
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
En gammal klasskompis till mig kämpar med sin sjukdom. Vi gick en utbildning inom IT tillsammans och hon är en god o glad kämpe. Shoppingmonstret kallade vi henne :) Hon är också kompis med Ålen, som tappade sin far, mor o make inom loppet av ett o ett halvt år i denna vidriga sjukdom. Allt fler verkar drabbas. Kanske många dog av cancer förr också, men det är inte lika vida känt. Eller så stoppar vi i oss mer skit idag än då. Via mat eller luft eller annat. Eller så är det bara "slumpen" som avgör. Min moster, mammas tvillingsyster dog i cancer. Mamma har klarat sig såhär långt. Peppar peppar. Hon har i alla fall inte fått nåt läkarbesked om konstigheter. Å andra sidan måste man ju gå till Farbror Doktorn för det. En av mina bästa ungdomsvänner föddes idag, för 50+ år sen (nåja, 52 då om det ska vara petigt) men hon dog också för snart tre år sen, just i cancer. Familjen hade ett halvår på sig att ta till sig att deras fina goa mamma snart skulle dö. Själv var hon positiv och glad genom sjukdomsbilden - precis som hon alltid varit och som jag alltid kommer ihåg henne. Grattis på födelsedagen, älskade Ingalill!
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 | 29 |
30 |
31 |
||||
|