Senaste inläggen
Tema nr 323 Turkos
154/366
Nä, stenarna är inte turkoser...
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
Vädergudarna verkar ha lite svårt att bestämma vad de ska göra för, eller mot oss. Det kommer starka vindbyar titt som tätt, o med de stora, svarta moln som kommit o gått har det hotat med riktigt ruskväder. Än skiner solen. Bland molnen. Lite ljusare moln, men fortfarande lika stora o bumliga. Inte så mycket bullriga. Är faktiskt knäpptyst emellanåt med vågornas slag mot strandkanten och en o annan fågel som (nästan) enda ljudridå. Zlatan i radion. Kylen slår på o av. Dörren kan inte hålla sig själv öppen.
Nä. Dags att ta itu med disken. Hade varit mycket enklare liv om Maken INTE sagt att det inte är dricksvatten i kranen (nä, det förstår jag) eftersom man inte vet om nån råtta drunknat där. Menvafan. Det var väl ändå jäkligt onödig information. Nu törs jag nästan inte skölja disken under kranen heller. Huff.
O där bröts tystnaden ordentligt. En flock jaktplan flög över. Inte helt lätt att få ögonen på dem, när ljudet lägger sig som en matta över nejden långt efter att de passerat.
Ah! Såg ett. JAS?
Tema nr 32 Dasshumor
153/366
-.
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
Sitter vid uteplatsen i Långträsk och filosoferar med rosatonad axel och nacke. På ena sidan. Farligt, det där med årets första solsken - och tillhörande värmebölja. Man har lätt för lite kläder på sig med efterföljande solbränna som resultat. Pigan är polkagrisrandig i nacken. Hästsvans o solsken. Been there, done that. Hon har gått i jeans idag. Stockholm är betydligt varmare än här. Inköp av ett part shorts hamnade på agendan. Med hennes likbleka ben... Först bländar hon alla i storstan, sen skrämmer hon folk på flyget med illröda ben... Ta det lugnt lilla vän :)
Oj, vilken vind det kom. Väder på g. Med capitol O. Tjockt i luften.
Maken sover på sofflocket. Dörren blåste igen. Gunnar eldar bastu. Det är för dem. Not me. Själv funderar jag, som vanligt på mina 365or o att jag måste köpa festivalbiljetter före midnatt.
Fan. Tallen kastar kottar. Tur jag inte satt där då!!
Har hittat ett nytt kapell också. HUR har jag missat det??? Eller har min hjärna kokat ihop helt o jag har GLÖMT att jag sett det förr?? Storforsens kapell. Eller snarare Kapellet vid Storforsen. Skillnad på det. Ligger i alla fall fantastiskt vackert vid campingen o hotellet i Storforsen.
Tema nr 338 Vattenspegel
152/366
-.
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
Äntligen på plats.
Tema nr 3 Aftonsol
151/366
-.
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.
Söndag förmiddag. Eller lunchtid faktiskt. Har inte kokat nå' kaffe idag. Tar det om en stund så tar jag med på jobbet i stället. Så besvärligt att bara dra på ett par koppar nu o en termos sen.
Sov lääänge idag. Riktigt länge. Har inte dukat undan efter frukosten än. Fick påminnelse om ett par Traderaauktioner som gick ut för ett par minuter sen så jag startade upp datorn. Fick bara en av dem. *huff* Men det är klart. Är man kan snål man inte ta i som man vill. Eller snål o snål. Inte har samma lön att röra sig med som man haft i några år... Så man snålar med pengarna. Barbieaccessoirer från sextiotalet är inte det lättaste att få tag i. Såg några av de andra samlarna vara där o nosa också. Större börs än jag.
Om morgondagen blir som denna dagen kommer jag inte iväg förrän framåt eftermidda'n. Spelar ingen större roll. Maken sover när jag kommer ner, det är jag övertygad om. Hans dygn började sex timmar före mitt idag. Nåt liknande i morgon. O borde rimligen sluta ungefär detsamma. Det stämmer dock inte helt. Han sover säkert längre i morgon. En timme. Kanske två. Fortfarande alldeles för tidigt för mig!
Nä, om man skulle försöka ringa Mamsen igen då. Ingen hemma (eller inomhus).
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | ||||
|