Kvasthildas Malmdamm

Senaste inläggen

Av Kvasthilda - 21 mars 2016 09:00


Tema nr 60 Fel färg

81/366


Fel färg. Fel lag. Eller? Inget är så heligt som det lag man håller på. 
I don't care. Men en bild blev det ju :)

På fel dag. Inte en skär torsdag, utan en svart fredag. Eller inte ens det. Bara lång. 



Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2016

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - 20 mars 2016 17:01


Jaha, en kväll i Vaskivouri igen då. Svappavaara. Fläktelementet går o går o går o stannar däremellan. Drog på mig halkskydden idag. Igår natt halkade jag o slog arslet i isen. Fötterna bara försvann under mig. Fick en smärre hjärnskakning. Inget som påverkade nåt men det tog rätt hårt i alla fall. Har väl ett blåmärke i storlek med Blekinge på rumpan o låret snart. 

Förväntade mig en galen muskelvärk idag också. Höll inte på att ta mig in i baracken igår. Hårt packat blåis i trappen. Varför i helvete tar ingen bort det? Jag gick o hämtade en hacka o slet o slog med de där ispaketen så armarna domnade. Kanske har varit mycket inställt. Dock var det x antal fotspår i snön omkring så NÅN har uppenbarligen gått in o ut i baracken. O det är ju inte så att vi inte hinner skotta snö o hacka is. Ren lathet. "Inte mitt jobb". Men om de ramlar o slår sig kan de inte skylla på nån annan i alla fall. Åsåvaremeddet. 

Jäkla modem att hoppa i o ur också. 4G i baracken. Kantänkas men wifi-n är urkass. Måste vara nån radioskugga nånstans som stör. Har bättre täckning i stugan - o där är det inte heller världsbäst. Längtar ner. På torsdag. Toooorsdag. Om jag orkar efter skiftet. Som jag inte kan ta. Moment 22. Har ledig helg sen. Långledig. Maken åker ner redan tisdag. Jag kommer att bli vansinnig. Han kommer bara hem o hämtar sin bil. Kråk får flytta hem över påsk. Kattvakt. 

Av Kvasthilda - 20 mars 2016 09:00


Tema nr 262 Silhuett

80/366


Påskhelgen (efterdaterat).




Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2016

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - 19 mars 2016 17:49


hmmm.. ingen kan anklaga mig för att inte komma i tid till jobbet, Inte idag i alla fall. Stämplade in före ett - av nån anledning. Hade väl gårdagens tur i huvudet. 1306. Nä. Idag började jag 1400. Knallkork. 

 

Av Kvasthilda - 19 mars 2016 16:45


Totalt fel idag. Tid. Inte kryss. Krysset är klappat o klart. Jag kom in lite sent, så hela den här dagen har varit lite upp-o-ner. Fel kanal i radion. Kom till jobbet en timme tidigt...

Det första jag hörde var SvenBertil sjunga Beppe Wolgers Det gåtfulla folket och det visade sig vara första uppgiften så jag missade ju inget! Musiken skrev Olle Adolpson.

Vi äro musikanter, allt ifrån Skaraborg.


Så gjorde Eldeman en "jag". Gick från ringleksdans ovan till en som ledde detsamma i teve. Å herre gud. Svensk rockklassiker kallade han det. Nån drummel blev beordrad att komma ner från taket. O den som rockade fram Kom ner från taket 1960 var Egon Kjerrman.


Petra Marklund stannar i Göteborg, hon. Det som händer i Göteborg, stannar i Göteborg. September kallade hon sig förr.


O det firas säkert en o annan i götet, Med en enkel tulipan. Jules Sylvain. Jag vill också ha tulpaner - men vår katt äter upp dem. Vi tar i alla fall en av tulpanerna till krysset.


Och nu så vill jag sjunga
att sommaren är skön,
och träden är så fina
och marken är så grön,
och blommorna är vackra
och höet luktar gott
och solen är så solig
och vattnet är så vått,
och lille fågeln flyger
i boet ut och inn,
och därför vill jag sjunga
att sommaren är min.

Pippi Långstrumps visa sjöngs av Georgs dotter Sarah.


Hon kunde själv, hon. Kan själv. All by myself. Jamie O'Neill. Den var en av låtarna i Bridget Jones dagbok.


Så till nåt helt annat. Gubbstuff med Gunnel. Herre gud. Var kommer alla konstiga grupper o namn ifrån? De spelade Vikingarna på dragspel, Till mitt eget Blue Hawaii.


Spring för livet. Det gör jag. Och Sara Varga. I Mellon 2011.


Magnus Johansson på trumpet. Vi räddade den här dagen lite i alla fall. Han spelade Nessun Dorma ur Turandot.


Häre kommer solen. Here comes the Sun. The Beatles på gitarr.


Åsså slutar vi med Agnes och Got me Good.



Av Kvasthilda - 19 mars 2016 13:09


MelloX-inlägg kommer under dagen. Hoppas jag.

Av Kvasthilda - 19 mars 2016 09:00


Tema nr 168 Livet på en pinne

79/366


Lavskrika

Perisoreus infaustus



Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2016

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - 18 mars 2016 23:25


Satan. Har tappat bort skärmskyddet till mobilen. Förlagt det. Ligger på ett bra ställe nånstans. O nu har jag en kraftig 2cm-s repa i glaset o några längre som mest sitter i ytan. Förbannat irriterande. De andra iPhönerna fick skyddet ganska omgående o jag beställde ett samtidigt som den här mobilen. Satte aldrig på det, för jag inbillade mig att mobilen skulle 'svara' fortare utan det. Nå inte. Den är lika trög i vissa lägen utan som de andra var med skyddet så det har inget med det att göra. Innan jag möblerade om, kunde jag sträcka ut handen o ta fram det. Nu? Not so much. Gone with the wind.

O blåser gör det. Oavbrutet hela veckan. Tror iofs att det mojnat lite nu.


Men vilket rackarns väder det har varit idag! Strålande sol o iskalla vindar i stan. Närmade mig Rautas o såg inte skymten av Nakeri. Kom till Bergfors o det var som att köra in i en vägg. Sen har det snöat. O snöat. O snöat. Narvik var täckt av sådär en två decimeter fluffig snö. Lagom nu då, när deras vinterfestuka är över o förbi. Men antagligen inga måsar i By1 än. I fjol kom de redan i februari.


Fördriver tid i väntan på hemgång. Kompar ut snart. Skitjävlatidtabell. Fortfarande en timme kvar på den - o jag landade för fyrtio minuter sen. Typ. O det är nittio minuter till ordinarie hemgång. *bah*


Kvasthilda

Fråga mig

38 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
            1
2 3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
<<< Juni 2025
>>>

Fiska i Malmdammen

Hälsningar till Kvasthilda

Nyligen inlagt

Kvasthildas ämneslista

Undansopat / Arkiverat

RSS

Fototeman


Ovido - Quiz & Flashcards