Kvasthildas Malmdamm

Senaste inläggen

Av Kvasthilda - Lördag 22 feb 13:21

En lördag med Annika som faktiskt var riktigt kul. Det hör inte till vanligheterna. Hon snubblade inte på nånting. Tror jag. Har inte dubbelkollat alla uppgifter, men låtarna är helt OK. 

Jag är lite sen idag, då jag jobbar på morgonen - och ska ut igen ikväll. Vi är tillbaks till kopplade turer igen. Jobbigt. Tack o lov är det inte så ofta. 


Så, vi säger väl som Stakka Bo och Here We Go för att dra igång det här. 

Here we go again
Here we go-go-go to the temple of consumption
Get your gear and start to spend
Here we go-go-go with a total dedication

 

Here we go again
Here we go-go-go to the temple of consumption
Get your gear and start to spend
Here we go!
Here we go!
Here we go!

Here we go again

 

Here we go-go-go to the temple of consumption
Get your gear and start to spend
Here we go-go-go with a total dedication


Vi har redan hunnit ha metrologisk vår i landet! Dock inte här. För ett år sen hade vi en rackarns massa minusgrader just nu, men i år har vädret hattat upp-o-ner så man får whiplashskador. Vart leder då det? Jo, till Jules Sylvain och hans Det kommer en vår från 40-talets allra första år. Den var signaturmelodi till Svensktoppen från början. Johnny Bode har spelat in låten med text. 


40-tal. Vi backar några år för nästa ljudmatta utspelar sig i Paris under 1910-talet. Annika spelade originalversionen av Ev’rybody Wants to Be a Cat. O dess scat-katter är förstås en del av Aristocats-filmen. 1970 gjorde Disney en långfilm av det hela. 


Volare, oh oh
Cantare, oh oh oh oh

Dean Martin. 


Mer USA och Hollywood. Fast Hitchcock var väl inte så mycket glamour. Ur filmen Mannen som visste för mycket kom Doris Days käcka Que Sera Sera


Ett tufft jobb, det hade Nisse Hellberg. 

Jag måste skynda på, jag måste hinna med
Stryka många streck och rätta många fel

Och för att göra en lång historia kort
Hon har gett mig ett tufft jobb
Ja, hon har gett mig ett tufft jobb


Den tjejen körde bulldozer för att tjäna in sina stålar. Money Money (Makes the World Go 'Round') kommer ur musikalen Cabaret som utspelar sig i krigets Berlin.

Money makes the world go around
The world go around, the world
Money makes the world go around
The clinking, clanking sound of


Money, money, money, money
Money, money, money (Money)
Get a little, get a little
Money, money, money
A mark, a yen (Money, money, money, money)
A buck or a pound (Money, money, money, money)
Clinking, clanking (Money, money, money, money)
Clunking sound (Money, money, money, money)
All that makes the (Money, money, money, money)
World go round (Money, money, money, money)
Makes the world go round

Joel Grey & Liza Minnelli sjöng. 


En av Göteborgs stoltheter sen. Snart skiner Poseidon är Joel Almes ode till sitt kära IFK. Ja, som i IFK Göteborg då, Änglarna. Han sjunger ungefär lika illa som stadens stora son, HH. Men de går att lyssna på ändå. Det var där jag började lyssna idag, i bilen på väg hem från jobbet och affären. 


Från västkusten drar vi österut, mot Balkan. Det är därifrån nästa melodi kommer. Bubamara hette det. Inget jag känner igen, men Annika berättade att den var med i filmen Svart katt, vit katt. Iofs inget jag känner igen heller, men det fyller ut. 


Vi åker hemåt igen och lyssnar till något mer välkänt. Jag fick frågan häromdagen vad mamma lyssnade på. Bröderna skulle bestämma musik till mors begravning. 'Jadu. Ingen aning. Hon lyssnade aldrig på musik'. Hon pysslade med annat. Vet dock att hon tyckte om Drömmen om Elin. Carl Jularbo spelade ordlöst. Peter Himmelstrand skrev text till den. 


Vincero. Puccini. Den var en stor del av nästa bidrag. Bidrag är något han är bra på - förutom att sjunga som en gud. Fredrik Kempe är tenor och det kan man ana i flera av hans mellobidrag. Fredriks egna genobrott Vincero är en operettpoplåt. Typ. 


Vi slutade med Kikki Danielsson. Det tog mig en stund att hitta vad vi sökte, men poletten trillade ner. Vi ska ha en "samlingsplats" - och ja, man kan ju samlas i en kyrka av en eller annan anledning. Amazing Grace är ju en psalm i grunden. Och har således ingen refräng. 

Amazing Grace, how sweet the sound
That saved a wretch like me
I once was lost but now I'm found
Was blind, but now I see


O med det säger jag Tack för idag. Slutför idag. Ikväll går mello i Skåne. Får se om jag hinner sova innan det så jag kan se det. Blir att dygna nästan, annars. Uppe sen fem i morse och kommer väl i säng vid tre med lite tur. *gäsp* 



Av Kvasthilda - Lördag 22 feb 09:00


Tema nr 257 Röda mattan

53/365


Hade tänkt göra någon liten fotoscen med dockor, men mattan är lite för grov för dem, så det fick bli en bild jag tog redan i januari. Hon ligger ju ofta på den, Luna. Framför teven. Mitt i smeten. 



Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2025 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - Fredag 21 feb 09:00


Tema nr 14 Avstängt

52/365


Kiruna kyrka.

Där står den - på höjden i kyrkparken. Sina sista månader innan hon ska flyttas till sina nya plats nära nya centrum. Kyrkogården som låg "utanför" stan tidigare, nu ligger den väldigt centralt, alldeles intill nya centrum. Där ska det byggas en ny höjd, så kyrkan ska kunna ses från fler håll. Det har i alla fall varit sagt så. Till sommaren/hösten flyttar hon till sin nya plats. 

Grindarna ser våldsamma ut. Men stängt är det. 



Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2025 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - Torsdag 20 feb 09:00


Tema nr 208 Nyanser av grått

51/365


Det var en rätt fin dag när jag gick till mitt tåg den här dagen i Narvik. Kunde inte låta bli att ta en liten panoramabild över Narvikfjellet, med Linken i topp och Tøttatoppen i molnen till vänster. 
Grått är det, med lite rött och brunt insprängt här och där och en aning av solens ljus till höger om fjället. Kom lite snö under morgonen som la sig likt florsocker på marken. Dock var det förrädiskt underlag och jag höll på att dra en rejäl rova på svartisen. Backade lite och tog det säkra före det osäkra och gick på gruset de la ut på planen. 



Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2025 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - Onsdag 19 feb 09:00


Tema nr 4 Annorlunda parkering

50/365


I Kiruna kan du hitta parkeringsplatser för sparkar, eller skotrar. Och annat. 

Just denna hittar du utanför ett hamburgerhak.



Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2025 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - Tisdag 18 feb 09:00


Tema nr 256 Röd keps

49/365


Är hysteriskt allergisk mot röda kepsar och vad de står för, men Ken är rätt söt i en, även om han har ursprung i samma land och här besöker en välkänd nöjespark, fast europeisk sådan. 



Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2025 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - Måndag 17 feb 09:00


Tema nr 16 Backar

48/365


Många är de - i backen. Såg lysen däruppe en dag som försvann bakom ett krön för att sen plötsligt dyka upp igen. Snö-/pistmaskinerna fixade snön i pumptrackbacken. 



Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2025 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - Söndag 16 feb 09:00


Tema nr 132 Inhängnat

47/365


I kvarteret Andakten förbereds marken för kyrkan som ska flyttas senare i år.



Bilden ovan är tagen ungefär i triangeln där det står Flyttleden, framför kvarteren Grodan och Baddaren (intill kvarteret Badmästaren där givetvis badhuset, det fantastiska, men framför allt fantastiskt svindyra, ligger). 


Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2025 

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Kvasthilda

Fråga mig

38 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
29
30
31
<<< Maj 2025
>>>

Fiska i Malmdammen

Hälsningar till Kvasthilda

Nyligen inlagt

Kvasthildas ämneslista

Undansopat / Arkiverat

RSS

Fototeman


Ovido - Quiz & Flashcards