Direktlänk till inlägg 18 april 2010
Söndag idag. Jag jobbade igår och kunde alltså inte kryssa eller blogga så jag tar det nu istället.
Idag har det blivit en det googlingar för att hitta rätt, men jag tror jag löste det mesta snabbt ändå :-) Viss info var det knepigt att få fram och vissa har jag inte hittat nåt om. Så här ser det då ut vecka 15:
I första uppgiften sjunger Roger Hinchliffe om att Happiness will fly och det är väl en OK översättning från Povels Underbart är kort? Eller? Det var originalet i alla fall.
Om förhållandet med söta Sue blir kort vet jag inte, men Sweet Sue spelades det om på gitarr. Vad män'skan hette som höll i gitarren fick jag inte fram. John Shoale? Äh. Melodin görs ofta på gitarr i alla fall. Hittade en del klipp på YouTube.
För att se på YouTubeklipp kan det verkligen behövas bredband som Män sjöng om a'capella. Dessa kan också komma på en liten pinne vilket kan vara bra att peta in i bärbara datorn på semestern i husvagnen :-) Man ska ha husvagn var ju Galenskaparna & After Shaves original.
Man ska ha bredband, med en fin dator och ett nät
Man ska ha bredband, o koppla sig till Internet
Man ska ha bredband, det har jag hört är jättebra
Man ska ha bredband, ja det vill jag ha
jadetvilljaha
En av åttiotalets poptryckare kallar Eldeman nästa melodi. Susanne Alvfengren sjöng in en svensk översättning av Dan Hill's original o på svenska heter den När vi rör varann. Mysigt.
Nästa uppgift framförs av en "framstående skådespelare från scen och film". Tog mig en stund att få fram/höra vem det var. Bokstäverna sa ju sitt men det var lite svårt att identifiera rösten :-) Igår när jag hade radion i bakgrunden trodde jag det var Allan Edwall, men han sjunger bättre än så här. Dagens (eller gårdagens då) raspiga röst tillhörde poliskonstapel Wallander... ehhh Krister Henriksson. Där ser man. Ett sista glas för Lars Forsell var det han tog.
Så till veckans Melodifestivalbidrag och en av mina favoritlåtar. Jag vet inte vad det är med den här låten som jag älskar. Kanske Anders själv? Il Salvatore. The Saviour. Anders Ekborg med sin underbara operaröst i musikalstuk. Me like.
Il Salvatore... tja han kan väl sägas sitta "Ovan där"? Eeehhh. Ja. Nä. Jo. Det var hur som helst sista uppgiften före halvslaget....
Efter nyhetsuppehållet får vi mer andligt. På sitt sätt. Gilbert O'Sullivan är Alone again. Hittade ett klipp på YouTube o jisses vilka diskussioner de har om texten och innebörden.
Nästa uppgift fick jag googla en del på för att hitta info. Letade Musikal o Bill... Hittade en "musikal bill" men det var ju inte rätt. Låten kommer ur Teaterbåten och heter kort o gott Bill. The Light Brigade som spelade hittade jag inget om. Alls.
Jag får liksom ingen ordning på vissa sökningar. Till slut hittar man rätt... *bah* Lars Winnerbäcks sköna låt om livets kaos.
Ett annat kaos är filmen om kräftfesten på ön, kontra båten en bit ut i viken. Att angöra en brygga. Eller att snarare inte lyckas göra detta. Knökfull med roliga svenska skådisar. Monica Zetterlund är den som alltid ploppar upp i mitt minne. Det blåsta namnet på gruppen är Rolling Stones, eh Phones. Eller hur var det nu? Blåsgruppen. Jaja.
Nästa uppgift handlar om "ett sån't". Den oerhört bakvända titeln på melodin vi nyligen haft i krysset, Om pappa ville ge ja en femöring handlar ju givetvis om en liten peng, ett mynt.
Dagens kryss slutar med trallalaaalalaaa-Lalla Hansson. En lång Eldemansk ledtråd som gick ut på att vi vill ha namnet på mannen som skrev originalet Free Electric Band, vilket var Albert Hammond. Lallas svenska version heter Han gav upp alltihopa.
O nu ger jag upp för idag. Åtminstone med kryssandet. Klart o färdigt.
Jamen dåså. Har lite lullull att lägga till, men jag tror jag löste krysset till slut och så här ser mitt ut den här veckan: Han dök upp som Gubben i lådan. Eller nä. Har varit med ett tag före det. Daniel Adams-Ray. Jag tog en kula för dig...
Bara lite snabbt. MelloX-inlägg kommer. Är väldigt upptagen. Har inte ens hunnit lösa det själv än. ...
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||||
|