Direktlänk till inlägg 29 januari 2017
Intressanta rubriker va? Not. Maken kom in under förmiddagen o var sugen på nåt o det fick bli stekta ägg o han vill ha dem på rostat bröd så, så fick det bli. Nu är jag sugen på en kopp kaffe. Måste se om det finns nåt kvar i termosen. Gubben drog till Halt. Skulle dit igår kväll men han var på sjuttioårskalas o tidsoptimisten hann ju inte till stugan så Maken hoppade av det hela. Idag for han dock.
Mulet o grått. Vårkänslorna avtog. Aprilväder kanske? I januari...
O barnbarnet ligger hemma med magsjuka. Han har varit kass i magen i flera dagar o kanske tur i oturen att han inte är avvänjd från blöjor än. I morse kräktes han ner hela vardagsrummet sa Dotra. Liten vän.
Hans 'namne' har dött..... Ollivander. John Hurt dog igår. Gillar honom som Mr Ollivander. Harry Potter. O inatt såg jag honom i en annan roll. Som en sur och maktgalen kung i det gamla Grekland. Eller Rom. Eller var sjutton de nu var. Hercules o gänget. Nä, tacka vet jag Ollivander. Han var en duktig skådis. Mr Hurt. Inte Mr Ollivander :D
O Lennart Nilsson dog igår också. En av våra mest kända fotografer.
Saxat ur SJs 100-årsjubileumsbok. Fotona i boken togs av Lennart Nilsson.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 | 31 | ||||||||
|