Direktlänk till inlägg 24 juni 2023
Lördag och midsommardagen. Anna Charlotta lovade att det blir anknytningar till vår härligaste helg. Dock har vi haft låga moln med intensivt regnande större tiden av denna midsommarhelg och värmen försvann med nordanvinden. Befinner mig i stugan och ska köra dotra o barnbarnet till flyget i morgon kväll, då hennes semester börjar på riktigt. Själv jobbar jag en vecka till. Veckans kryss då.
Pingsten är passerad för veckor sen, det är väl då man mest hör denna marsch, som direkt kopplas till bruden i ett bröllop. Det är ju hennes inmarsch inspirerad av Shakespears A Midsummer Night's Dream och skrevs av Mendelssohn. Förstås. Den kallas Mendelssohns Brudmarsch. Stavar han verkligen med två s? Jahapps. Uppenbarligen.
Semestertider. O det är vad Bo Kaspers orkester sjunger om.
Det här är drömmen om semestern, himlen den är ännu blå
Och bästergöken gal i väster, kom gärna hit och hälsa på
I horisonten seglar båtar, vi seglar längre bort ändå
För radion spelar våra låtar, och jag kan svära på
Att det här är nog så nära, himlen som vi kommer nå
På blockflöjt i sällskap med Londonfilharmonikerna hörde vi Michala Petri spela Midsommarvaka. Den sägs vara en av de mest kända svenska verken och skrevs av Hugo Alfvén.
Fram för svenska sommaren
Vilken tur att vi har den
Vi har alltid något att längta till
1969 spelade Agnetha Fältskog in denna hyllning till vår sommar.
Vi kliver fram några år i tiden, till 1985 och går på bio för att se Vita Nätter. Ledmotivet från White Nights heter Say You Say Me och gjordes av Lionel Richie.
Say you, say me
Say it for always, (Oh) that's the way it should be
Say you, say me
Say it together, naturally
I Kiruna har vi ingen biograf. Richard Herrey bossar över Aurora, som vårt kulturhus heter, något Folkets Hus har vi inte längre, även om det kanske fungerar lite på samma sätt. Kommunägd eller inte, är det ju en vinstdrivande enhet. Var är vår bio?
Bolaget. Det är ett namn som säkerligen kan kopplas till ett otal städer i landet. Som Kiruna. Där "bolaget" är vårt gruvföretag. Men nu är det kopplat till en annan gruvstad. Min gamla hemstad. Falun. Det är därifrån gruppen Bolaget kom, som slog igenom förra året med sin Kan inte gå. Idag hörde vi deras nya låt Ikväll igen.
Efter nyhetspausen hörde vi originalet till en av Carolas låtar. Anita Meyer gjorde Why Tell Me Why som översattes till svenska åt Carola och fick tilteln Säg mig var du står.
Why? Tell me why? Tell me why? Tell me why do I pray?
I need to know right now, oh!
Why? Tell me why? Tell me why? Tell me why do I pray?
I hope that freedom soon will come our way
Why? Tell me why?
Nästa låt stämmer då här. Ute blåser sommarvind. Tyvärr från norr... Tomas Blank och Piccoloensemblen spelade.
Alicia Keys sjunger om New York och dess innevånare i Empire State of Mind.
Even if it ain't all it seems, I got a pocketful of dreams
Baby, I'm from New York
Concrete jungle where dreams are made of
There's nothin' you can't do
Now you're in New York
These streets will make you feel brand-new
Big lights will inspire you
Hear it for New York, New York, New York
Lite opera med musik av Brahms på det. En vaggvisa. Anne Sofie von Otter sjöng Wiegenlied (Op 49 No.4) - tack o lov för google. Dessa namn på musikstycken...
Celine, Celine du är ju min, dansar i månsken, på lätta ben
Celine, Celine jag är ju din, mm
Celine, Celine det är en dröm, du jagar ju stjärndamm
Springer från en famn
Celine, Celine du är nu min
Celine är en av Lisa Miskovkys nya låtar.
Vi slutar med ett svenskt band från 60-talet. Words Enough to Tell You med Mascots.
Om det gav tur eller inte kan jag inte svara på, men krysset är avklarat och inskickat. Hoppas ni har en skön midsommar - och hoppas på att vi får lite varmare, men prognosen säger inte något om det.
Bara lite snabbt. MelloX-inlägg kommer. Är väldigt upptagen. Har inte ens hunnit lösa det själv än. ...
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||||
|