Kvasthildas Malmdamm

Senaste inläggen

Av Kvasthilda - 26 juli 2016 09:40

O människan är ett jävla odjur. Nån idiot har slagit sönder kassaapparaterna i restaurangen inatt.
Vi verkar ha sovit OK. Några av oss. Pigan som delat bädd med Klimpen är lite ledbruten, "som Agda 85".
En halvtimme sena idag. Måste beställa ny biljett söderut tills i morrn.
Bästa att posta det här innan vi tappar kontakten med världen. Lämnar just Murjek.

Av Kvasthilda - 26 juli 2016 09:00


Tema nr 38 Dopp

208/366


Sambon pysmyser i bubbelbadet...



Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2016

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - 25 juli 2016 15:45

Full rulle i huset o varmt som i en bakugn. Igår åskade det, men det blev inte lättare att andas för det. Så kort stund. Ska visst bli ett attans väder inatt. Får se om vi tar oss hem alls. Järnväg o åska är ju inte riktigt kompatibelt. 

Det verkar blåsa upp till storm nu också. Bilen packades precis klart ocxh träden började svaja o kasta kottar och frön vida omkring. Några doppar kom också. Ska ta en kopp kaffe - blir på altanen för det är enda stället där det verkar finnas lite luft. 

Tänkte åka lite tidigare för att hinna in på TrU i Valbo. De har flyttrea där. Nåja, småstressigt. Kaffet ska sväljas. Hej på er! 

Av Kvasthilda - 25 juli 2016 09:00


Tema nr 235 Prunkar

207/366


Inte helt lätt att hitta något prunkande i mitten/slutet av juli. I Kiruna är allt så sent o hinner knappt gå i blom förrän man åker på semester och på andra ställen har det blommat färdigt, så dags. Hittade lite blomster hos SysterYsters granne. 



Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2016

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - 24 juli 2016 20:02

Det har varit galet varmt idag. Pigan o jag har drällt runt på stan en stund o letat diadem. Lillkläppen råkade ha sönder sin mors enda fungerande diadem, "wha'ss a dia-d-um?". Vi hittade ett nytt. I regnbågsfärger... Funkar tills hon hittar ett nytt svart. 


Har inte träffat golfbroder alls. Han har jobbat tills nu o börjar sin semester i morgon. Hela helgen har han tillbringat på golfbanor och krogen. O verandan förstås. Vi har ju varit upptagna med annat. Hoppas hinna se honom i morgon i alla fall. Vi kan ju promenera dit o hälsa på... Tänkte ta en prommis ikväll men mobilen har tagit sån evvinnerlig tidd att ladda - o den är fortfarande inte fulladdad. Vafan?? 


Vill ha ett glas vitt. Eller rosé. Ont om sån't i det här huset. Ett par trefemmor i kylen. Ett Falu-öl och en Oppigårds. Dalabärs. Session Pale Ale. Tror inte jag har sett den i Kiruna. O Falu-ölen finns definitivt inte. 


I morgon blir det att packa om o ner allting som vi inte skickade med Kullen - eller som vi köpt sen han lämnade oss... *huff* Bestämde mig ju för att följa med pigan till Kiruna o fara ner igen på onsdag. Skulle iofs hinna redan på tisdag men det blir lite trångt om tid. 


Fotobackupen rullar på. Jakob undrar vad jag skriver :) Pratar inte så mycket om bloggen utan sa att jag döper mina foton. 


O mamma tjatar om mat. Är nu hungriga? Sugna? Det finns att leta sig. Blablabla. Undrar om jag ska bli sån också....?? 


Alla dörrar står öppna o det finns ingen luft i huset. Varmt. Kvavt. O tjocka täcken, sladdriga lakan på likaledes sladdriga bäddmadrasser. Uppe, i mitt gamla flickrum... (nåja, äldre tonnisrum då, flick-rummet var i en annan bostad - bodde inte här så länge innan jag flyttade hemifrån), där jag normalt sover är det väl som i en bakugn kanjagtänkamig. Pigan klagar högt o brett. 

 

Pratade med Magnus Johansson igår btw.... Mannen med silvertrumpeten. Han o en av killarna i Medina tog sig en Sibyllaburgare efter giget i Dalhalla :)  


Av Kvasthilda - 24 juli 2016 09:12

Gumman är tillbaka! Fick ett mess från Kråk i morse att hon dök upp vid tresnåret inatt. Nu lämnar hon inte Dotras sida.

O Torbjörn Fälldin har gått ur tiden. Vila i frid. Vi kan gilla våra gamla statsministrar, fast de inte står för samma politik. Det där jävla stolpskottet i USA är ju nåt helt annat och ett hot mot hela västvärlden. Fy fan om republikanerna vinner.

Av Kvasthilda - 24 juli 2016 09:00


Tema nr 73 Fröställning

206/366


-.



Temalista


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

365 Foton 2016

Jag kan inte kommentera hos blogspot om inte Namn/Adress är aktiverat.

Av Kvasthilda - 23 juli 2016 16:45

Tyrisen är borta. Gubben släppte ut katterna vid sexsnåret i morse o hon har inte synts till sen dess. Lilla kissen. 

Kvasthilda

Fråga mig

38 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27
28
29
30
31
<<< Maj 2025
>>>

Fiska i Malmdammen

Hälsningar till Kvasthilda

Nyligen inlagt

Kvasthildas ämneslista

Undansopat / Arkiverat

RSS

Fototeman


Ovido - Quiz & Flashcards