Direktlänk till inlägg 18 maj 2009
... för natten. Måste krypa i säng. Har lovat Rosa att visa upp min kastlåda. Bilden har väntat på ett tillfälle att få komma fram i dagsljuset (nattaljus more like it), så här är den!
Madam Samlardille har en hylla i hallen, full med minipippisar. Och stenar av varierat ursprung. Och en liten lax....! Och en stenfigur av oidentifierad art. Stenloppa kanske? En liten trumlad sten med fastklistrade ögon. Minns inte ens varifrån den kommer just nu!
Annars är det: en ankfågel i trä, en pennvässare i plast.
Ett saltkar, laxen (i porslin), en liten röd pippi Storpigan gjort och målat med vattenfärg, men inte säkerlackat, två små keramikänder, en uggla i nån sorts päls (kanin?) och en vit uggla.
En minisaltripa i blankpolerat tenn där stjärten är en sked, två skator i glas, (minielefanten med microelefanten i magen), en keramikand till, en tupp i glas, två keramikugglor.
Tre blåbrunvita ripor på rad, en kyckling och gul anka i glas, en svan i glas, Storpigans lilla pappersanka (formad i tossipapper!) och en domherre i glas.
I resten av facken är det stenar. "Kattguld", rosenkvarts, en stensort jag tappat namnet på och en massa andra sorter.
Lådan är märkt av tidens tand och har tjänstgjort i ett boktryckeri en gång i världen. Den har mörknat av trycksvärta, smörjolja och gammalt ingrott fabriks-damm. Många skitiga fingrar som jobbat med den. Har en till i samma storlek och en stor också, men de står undanstuvade för tillfället.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | |||||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | |||
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | |||
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |||
|