Direktlänk till inlägg 23 september 2009
Fick just ett sprudlande samtal från Maken.
"Jag sitter på en stubbe i skogen med en kopp kaffe. Rex sitter bunden i ett träd bredvid,"
Han nästan snubblade på orden så det lät inte riktigt lika lyriskt som orden målar upp det. Han fortsatte,
"bredvid mig ligger en stor 22-taggare!".
Yes, Yes, Yes. Den har vi väntat på i flera herrans år. Maken, känd i laget för att bara skjuta älgkor har fått sig en fin tjur. Å andra sidan är han en av få som faktiskt får nåt villebråd varje jakt. O i min frys passar älgko lika bra som vilken skoveltjur som helst. Det är mer kött på en tjur men om den har hornen i pannan eller under magen spelar ingen roll...!
Vad skönt att vi får oss älgkött i år. De har mest sett kalvar o ko o kalv hittills, men en tjur ger lite mer mat för vintern! Härligt.
Saknar bara kantarellerna och hjortronen då.... Kantareller finns det. Inte här. Hjortronen har lyst med sin frånvaro.
Får se hur det ser ut i ripskogen då. Är ont om ripa i år. All sorts ripa. Vet inte när Maken ska ut o jaga dem, men vi får ju hoppas att det blir NÅN i alla fall. Eller nån tjäder därnere i kustskogarna.
Bara lite snabbt. MelloX-inlägg kommer. Är väldigt upptagen. Har inte ens hunnit lösa det själv än. ...
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 | 29 | 30 | |||||||
|