Kvasthildas Malmdamm

Alla inlägg den 15 maj 2009

Av Kvasthilda - 15 maj 2009 16:08

... är förvisso inte böcker. Stoppar dessa i boklådan ändå för jag vill inte strössla min blogg med trehundra kategorier. Tidningar är ändå läsning, även om många tidningar mest tjänstgör som ögongodis :-) Å andra sidan har jag flera böcker som bara är ögongodis så jag sätter punkt för den monologen här. Punkt.


Har fått ett par tidningar i brevlådan idag. ICA-Kuriren och FOTO. Skulle ha en skön soffa eller fåtölj att krypa upp i nu. Gärna med ett mysigt sideboard bredvid så jag kan ta min fleecefilt och kura ihop mig med en kopp gott te! Nu finns inte det, NÅT av det och känner jag mig själv rätt, blir jag sittande framför skärmen till den här dumburken ett tag till. För något som har samband med tidningen FOTO... De har tips om motljusfotografering. Skulle ha behövt läsa det för ett par dagar sen. Fotograferade MASSOR igår kväll på vår tur till Narvik. En magisk natt. Men vansinnigt svårt med ljuset! Speciellt med den limiterade tid man har att få till BILDEN i ett lok som ständigt rör på sig och skramlar omkring i spåret. Nåt har jag att visa upp i alla fall.


Har dessutom kvar mestadelen av Leilas Country Living att blada i och supa in atmosfären ur, och en Digital Foto jag fick i lådan häromdagen. Har haft dem med till Narvik, men inte hittat tiden att läsa. Lite tidsfördriv för hotellet, men har varit för trött!


Redigerat senare:

En Kupé fick följa med på bilden också. Tidningen man kan läsa på tåget. Tog med senaste numret för att ha nåt att göra första kvällen i Narvik, men då läste jag lite mer i Änglarösten i stället. Blir aldrig klar med den!


Presstop.se är ett kanonbra ställe att hitta udda tidningar eller tidningar av utländskt ursprung. Prenumererade på Barbie Bazaar via dem, tills Karen Caviale och Marlene Mura bestämde sig för att lägga ner den. Vad jag inte fattade då, var att deras nya tidning var sas en fortsättning, men de var tvungen att byta namn på magazinet för att de täckte mer än bara Mattel's Barbie. Det har ju kommit en himla massa fler dockor från olika tillverkare de senaste 15 åren och många är rena samlardockor, riktade till en vuxen marknad. Haute Doll är deras nya och den liksom föregångaren, är fylld med mumsiga porträtt och artiklar om dockor och dockartister och samlare mm. Jag är mest sur för att jag missat alla vackra klippdockor som också funnits i tidningen sedan premiären, 2004. FEM ÅR?!??? Är det FEM år sen jag köpte en Barbie Bazaar senast?? Jahapp. Inte konstigt att man kommit ifrån dockvärlden.


Ska lägga in en bild i det här inlägget, men ser att jag måste boota om burken först. Kan inte öppna mitt fotoprogram. Det är inte riktigt kompatibelt med Vista och får fnatt ibland.


Kvasthilda

Fråga mig

38 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
<<< Maj 2009 >>>

Fiska i Malmdammen

Hälsningar till Kvasthilda

Nyligen inlagt

Kvasthildas ämneslista

Undansopat / Arkiverat

RSS

Fototeman


Ovido - Quiz & Flashcards