Direktlänk till inlägg 10 april 2012
Har hittat en av de dockor jag febrilt letat efter. Fast att återställa röran däruppe nu.... Voj Voj. Det är liksom enklare att plocka isär en bilmotor än att sätta ihop den igen. För den som inte pysslar med att montera bilmotorer. Bara som en jämförelse.
Sååå, nu har jag nitat mitt Amerikanska tema. Eller plåtat. Fast nitar är väl gjord av plåt. Eller nån form av metall i alla fall. Dock kommer ni inte att få se den förrän i november. Sådeså.
Sen återstår letandet av alla de lösa dockor som verkar vara spårlöst försvunna. Tänkte försöka på nåt jävla sätt att få ihop alla lösa dockor på samma ställe. Sorterade. Om det alls går. En del av dem är ju sorterade. Exempelvis ligger alla killdockor (nästan....) i en kartong. Blonda Barbie i en annan. Brunetter o rödtottar i ännu en annan. Kompisar uppdelade på ett par kartonger. Men det har försvunnit ett gäng kompisar.
Kottarna städade ut gamla kläder däruppe o samtidigt plockades det ihop inne i förrådet så nu är mina lösa-dockor-boxar utspralade lite här o där. Det var en gång en ordning. I formen kaos. Fast ordning. Nu är det bara kaos. Fast ordning på nåt sätt. Eller var. Tills jag började rota där... Det är bara inte min ordning. O jag hittar inte ett skit.
Nä, det är väl bara att traska upp dit igen o försöka få ner den där kartongen i lådan igen. Lådan i kartongen. Dockboxen i flyttlådan. Eller hur fan det nu ska vara. En kartong i en annan kartong.
Måste leta en annan tröja eller top först. Ser att den jag har på mig inte mår så bra av att hänga över lådor o tejp. O ta på kappan. Det är minusgrader däruppe.
Ute snöar det.
Basånivet.
April April.
Jamen dåså. Har lite lullull att lägga till, men jag tror jag löste krysset till slut och så här ser mitt ut den här veckan: Han dök upp som Gubben i lådan. Eller nä. Har varit med ett tag före det. Daniel Adams-Ray. Jag tog en kula för dig...
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 | |||||||||
|