Direktlänk till inlägg 28 juni 2014
Jaha, det är förvisso söndag när jag sätter mig o skriver klart det här, men jag gör det i originalinlägget. Juni månads sista melodikryss såg ut som följer :)
Ingmar Nordströms spelade en filmmelodi, Over the Rainbow. Filmen var Trollkarlen från Oz, som firade 75 år häromåret!
Sen hörde vi Oskar Linnros med hans Från och med du.
Margareta Kjellberg m fl sjöng ur Klas Klättermus.
Den som jämt har kött till mat och skinkor hela dagen,
han blir så däst och trött och lat och väldigt tjock om magen.
Men…
...den som äter palsternackor han går inte av för hackor,
morot, selleri och dill är inte heller illa.
Han blir så lagom mätt i magen,
glad och munter hela dagen,
får sån spänst i bena att han
inte kan stå stilla.
Lennart Palm i Lerum tog sig an en Uggla-låt. Kung för en dag. Nä. Jag hör den hellre med Uggla.
En annan kung hörde vi sen.
When the night has come
And the land is dark
And the moon is the only light we'll see
No, I won't be afraid
Oh, I won't be afraid
Just as long as you stand, stand by me
So darling, darling
Stand by me, oh stand by me
Oh stand, stand by me
Stand by me
Ben E. King.
Anna-Lena Brundin, eller Bergelin som hon heter idag efter skilsmässan från maken Olof, sjöng en av sina översättningar ur Edit Piafs repertoar. Piaf kom ju från Frankrike, där också Anna-Lena bott i många år.
Good mornin', good mornin'!
We've danced the whole night through,
good mornin', good mornin' to you.
Good mornin', good mornin'!
It's great to stay up late,
good mornin', good mornin' to you
De käcka raderna kom från en käck tjej, Miss Li. På svenska har vi hört den i radions Frukostklubben.
Men tiden går. Frukostklubben lades ner. Så är det. O det var titeln As Time Goes By fick av Hasse & Tage.
Tid är pengar. Pengar är makt. Äh... We got the Power. En av Loreens alla låtar. Den som jag tycker låter som nåt tyska schlagervinnaren Lena kunde ha gjort.
Julian Lloyd Webber illustrerade nästa kryssbidrag. Ur En officer och en gentleman hörde vi brorsan Andrew's Up Where We Belong, fast i instrumental version.
Åsså går vi på revy o lyssnar till en arg man. Martin Ljung gjorde den visst på svenska. Men vad han var arg över har jag inte tagit reda på!
Tillbaks till Frankrike. Vi hörde ett stycke ur en fransk musikal med en tysk tjej i namnet. Eller finns det många Irma i Frankrike? Irma, la Douce. Saxat från Wikipedia: Irma la Douce är en fransk musikal med musik av Marguerite Monnot och sångtexter och libretto av Alexandre Breffort.
O det var det det. För idag. Eh igår.
Eftersom jag har feber kommer nog blogginlägget senare. Until then:
Bara lite snabbt. MelloX-inlägg kommer. Är väldigt upptagen. Har inte ens hunnit lösa det själv än. ...
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 | |||||||||
|