Direktlänk till inlägg 10 juni 2023
Åh vad underbart. Hamnade i programmet Studio 65 efter Melodikrysset och vi träffar tre hundraåringar. Ingen av dem låter som annat, än att de är pensionärer. Något äldre då, med tanke på hur de pratar, men, ja. O underbara Bröderna Norén på det. Huff. O det tar mig tillbaks till Mello, om jag nu kan släppa lyssnandet av Gustaf och Viktor. Oj, den är från deras Underbara resa hör jag, där de träffade de kulande systrarna i Älvdalen. Sjung min blomma. OK, släpp nu ♥
Vi började dagens kryss med en riktig sommardänga.
(Kom igen) Det ska va reagge på sommarn'
Och massvis med sol
Dricka hemkört och cola
I en uppblåsbar pool
Ja, det ska va reagge på sommarn
Lite lullig var dag
Sjunga nanananana
Det är det jag vill ha
Reggae (Ja, kom ingen nu allihopa)
Ingen sommar utan ragga (Starshine rastaman sha)
Markoolio. Älskar textraden Oj, så märkligt att radion spelar Tomas Ledin.... hahahaha!
(Studio65: vilken tuff tant. Tre trappor upp utan hiss....)
Forsätter med När det är sommartid med gruppen Zero Zero. Originalet heter In the Summertime och gjordes av Mungo Jerry.
In the summertime when the weather is high
You can stretch right up and touch the sky
When the weather's fine
You got women, you got women on your mind
Have a drink, have a drive
Go out and see what you can find
Årstider har vi. Vi har äntligen fått sommar. Förvisso är jag inte hemma i Kiruna, men här i stugan har vi strålande sol, om än lite kyliga sommarbriser idag. Fyra årstider. Quattro Stagioni. Vi hörde Sommar av Vivaldi. Vad man sällan hör, är hans förnamn. Antonio hette han.
Åsså var det det där med sjungande blommor, eller sjunga om blommor. Flowers. Hon kunde plocka sina blommor själv, Miley Cyrus.
I can buy myself flowers (Uh-huh)
Write my name in the sand
Talk to myself for hours (Yeah)
Say things you don't understand (You never will)
I can take myself dancing, yeah
I can hold my own hand
Yeah, I can love me better than
Yeah, I can love me better than you can
En känga till exmaken Liam sägs det.
(Studio65: Skräll. Hahahha, Ålderdomshemmet med Miss Li.)
Anna Charlottas kompis Christel Valsinger fixade nästa uppgift. Hon är för AC vad herr Palm i Lerum var för Eldeman. Melodin hon spelade skrevs av Jan Hammarlund, Jag vill leva i Europa.
Jag vill leva i Europa
Jag vill älska och sjunga här!
Jag vill skratta och gråta och dansa
Jag är yr och förlorad och kär!
När jag tänker på hela Europa
Och på oss som hör hemma här!
Nästa uppgift illustrerades av Otis Rush och hans Homework. Något barnen äntligen slipper nu, är läxor. Om de inte har sommarskola då.
Något vi väntar på här - o som faktiskt redan dykt upp är Mygg, bara bara mygg. Otaliga kryp. Värre är dock de där som Maken är utsatt för den här veckan, då han befinner sig ute på Sundskär och jagar rådjur. Han är tackolov vaccinerad mot tbc o borrelia. Vidriga, vidriga kryp. Då tar jag hellre myggen tiotusen gånger om. O vi har ladusvalor här som jagar dem, dagarna i ända. Myggmelodin spelades av Roland Cedermark.
Vi går på operan en stund och lyssnar till Katherine Jenkins i Habanera ur Carmen.
Så blev det sommar och skolavslutning igen. Psalm 199, eller Den blomstertid nu kommer.
Den blomstertid nu kommer
Med lust och fägring stor
Du nalkas ljuva sommar
Då gräs och gröda gror
Med blid och livlig värma
Till allt som varit dött
Sig solens strålar närma
Och allt blir återfött
Något annat vi hört otaliga gånger, men som mest troligt är en typ av One Hit Wonder är It's My Life med gruppen Talk Talk.
Norska Inger Jacobsen sjöng för nästa kryssadress. Hon flög högt i det blå. Originalet är italienska Volare.
Volaré, oh, oh
Cantaré, oh, oh, oh, oh
Nel blu dipinto di blu
Felice di stare lassu
The Boss på det, med hustrun i Pony Boy. Bruce Springsteen och Patti Scialfa sjöng om en älskad ponny, vars hem alltsomoftast är ett stall.
Sista uppgiften handlar om något vi hörde i radion igår - och som pågår in i nästa vecka. Norrbottensradion följde med studenter på deras lyckligaste dag. De har slutat och ska sluta skolan. Många sjöng och sjunger Studentsången.
Sjung om studentens lyckliga dag
Låtom oss fröjdas i ungdomens vår
Än klappar hjärtat med friska slag
Och den ljusnande framtid är vår
Vi gick igenom Falun med en fot på trottoaren och en i rännstenen, på vår väg att offra en slant i en liten damm. Nån gammal studenttradition.
O med det av-sluta-r jag dagens kryssövningar. Hoppas ni har en underbar helg och fina sommardagar!
Bara lite snabbt. MelloX-inlägg kommer. Är väldigt upptagen. Har inte ens hunnit lösa det själv än. ...
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |||||
|