Direktlänk till inlägg 19 maj 2012
Jag satt vid datorn en halvtimme innan krysset började idag o missade ändå inledningen! Klockan var nära kvart över tio när jag hoppade till. Fastnade i en facebookgrupp med bilder o roliga kommentarer. Så kan det gå. Ändå hade jag hörlurarna liggande bredvid mig - men inte över öronen! Så mycket som drar åt alla håll. Tur nog har jag hela dagen på mig idag att skriva inlägg men måste väl sätta fart nu då mina X-besökare redan tittat in :)
När slutet av krysset närmade sig insåg jag att jag satte på mig lurarna mitt i första uppgiften. Frank Sinatra i hörlurarna sjungandes sin New York, New York. Denna har gjorts på svenska av Galenskaparna och After Shave och handlar då om jättemetropolen Borås. Nästan likvärdig med New York. För bönderna på västgötska vischan i alla fall :) (o förlåt, inget ont menat i nåt av det, jag vet bara hur byborna reagerar när de kommer in till storstan Kiruna med rondeller o allt. Hujja!)
Vi tar en annan amerikansk melodi o översätter den till svenska. Eller Cornelis gjorde. Balladen om herr Fredrik Åkare och den söta fröken Cecilia Lind. I original handlar den om måndag morgon. Ja de é måååånda' morron... Eller, nä. Men Monday Morning heter den. Från den enormt långa svenska titeln, tar vi ut det kortaste ordet o skriver om i krysset.
Ska vi gå på bio i stället då? Ser lite Disney. Filmen om Prins Ali som han besjöng, Dan Ekborg. Aladdin heter han egentligen. Småtjuven som blir en sagoprins.
Ett par andra sagoprinsar, som var jagade av polisen för nåt de i det fallet inte gjort, var Roger Moore, jag säger bara det - Roger Moooooore (som han sa, pappa Ekborg - eller nä, HasseoTage) och Tony Curtis. De var ett par Snobbar som jobba(r)de o flirtade hejvilt med vackra flygvärdinnor. The Persuaders! hette serien i original o nog var de bra på att övertala - kvinnorna att följa dem hem. Lite svårare var det att övertala polisen att de faktiskt var oskyldiga till annat än att stjäla unga kvinnors hjärtan. John Barry skrev musiken till teveserien.
Häromdagen kom ju beskedet att Donna Summers kropp gett upp i kampen mot cancern och nästa artist är minst lika saknad som Donna, även om hennes bortgång berodde på andra orsaker. Whitney Houston. Två fantastiskt vackra kvinnor. För en lång kryssadress sjöng tjejen med Rösten sin största hit, I will always love you (som inte ens var hennes, utan Dolly Parton's). Melodin slog igenom med besked i filmen The Bodyguard.
Duke Ellington och hans orkester illustrerade nästa uppgift för oss. Mitt gebit. Inte jazzen, men det de spelade om. Take the A-train. Ja, ska du med tåget kan det vara bra att veta vilken avgångstid det har.
Om man nu tagit sig fram till landet med tåget kanske man stannar till o ställer frågan, Ska vi plocka körsbär i min trädgård, du o jag? Tralalaaa... Nils Dacke spelade på partyorgeln.
Jästa bär som rönn och körsbär kan ju få vilka fåglar som helst att bli galna men nästa uppgift handlade om vilda flickor. Eller en vild tjej. Girl Gone Wild. Den är med på Madonna's senaste album, MDNA.
Nästa uppgift var en typiskt eldemansk sådan. Vi söker "ett redskap, som ska bemästra 'sådana'" och vilken typ av föreställning det gäller. Nötknäpparen är ju en balett, en rysk sådan och en nötknäppare, får man förmoda, används till att knäcka (inte knäppa) nötter med. Eller en nöt om man ska vara petig.
Vi tar oss över haven.... mowahahahhaaaa.... till Trinidad Tobago. Det är där han en gång föddes, Billy Ocean som sjöng The Color of Love för oss en gång på åttiotalet - och i krysset idag. Eller ska det vara "Colour of Love" då han flyttade till England? Så är det nog.
Han var väl stjärna för en dag, Billy. Eller två. Eller så. Nästa melodi handlar också om en stjärna. Ser du stjärnan i det blå? Lite Disneyanknytning igen.
Sen fick vi en Rolfrefräng som han kallade det Eldeman. Rolf som i Ernst Rolf. Herbert Sten spelade Det är kvinnan bakom allt.
Åsså slutar vi med lite Mello. Måste ju ha oss lite Melodifestival! Ur 2008 års tävling hör vi Lay Your Love on Me med Bodies Without Organs. Eller BWO då. En av gruppmedlemmarna o den som står bakom de flesta av deras låtar, är mannen med kortbyxorna. IDOL-jurymedlemmen. Alexander Bard.
Klipp dig!
Det ska jag. Men inte idag. Ja, vi sätter väl punkt där. Ha en skön lördag!
Jamen dåså. Har lite lullull att lägga till, men jag tror jag löste krysset till slut och så här ser mitt ut den här veckan: Han dök upp som Gubben i lådan. Eller nä. Har varit med ett tag före det. Daniel Adams-Ray. Jag tog en kula för dig...
Bara lite snabbt. MelloX-inlägg kommer. Är väldigt upptagen. Har inte ens hunnit lösa det själv än. ...
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | |||
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | |||
28 | 29 | 30 | 31 | ||||||
|