Direktlänk till inlägg 21 oktober 2009
Har ni sett att man nu kan skapa en sälja-annons i bloggen? Vad ska det vara bra för?? En blogg är en blogg, ett säljplank är ett säljplank och aldrig mötas de två. Eller?
*skakar på huvudet*
Apropå bloggens nya säljinläggsverktyg och mina kyrkor o stora hus till salu... Johanneskyrkan i Falun är till salu för den som vill ha nåt extravagant. Eller ett stort ungdomshus. Eller nåt annat. Den vackra rosa kyrkan som jag inte "kunde" fotografera insidan på i somras. Här är "hon". Och säljsidan - med bilder inifrån. Det finns en liten kyrksal. Det är en stor kyrka och mycket utrymme består av kontor och kök men som sagt. En liten kyrksal finns det.
O apropå nummer två. Det stora huset till salu. Dvs prästgården. Den är lika snygg från baksidan. Kompisen bor granne med den och jag kikade in på gården när jag gick förbi honom igår för att tigga skjuts. Huset ser smalare ut på baksidan, men det är för att själva huset ÄR smalare än hela byggnaden. Yttersta delen består ju av gamla pastorsexpeditionen och utifrån sitter de ihop. Fin liten veranda på baksidan och ännu fler spröjsade fönster. Mmmm. Vackert.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | |||
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | ||||
|